Londýn 9. januára (TASR) - Britské múzeá trápi pálčivý problémom - ako naložiť s kostrami vo svojich depozitároch. Londýnske múzeum napríklad oznámilo, že zvažuje ich opätovný pohreb.
Anglikánska cirkev totiž rozpútala diskusiu o právach ľudských ostatkov a tvrdí, že kosti predkov by sa mali vrátiť do vysvätenej pôdy.
Táto diskusia sa týka 17.000 ľudských kostier, ktoré pochádzajú z veľkej časti zo základov stredovekej Nemocnice svätej Márie v londýnskej štvrti Spitalfields vo východnej časti mesta. Ďalšia časť zbierky pochádza zo 14. storočia, kedy sa Londýnom prehnala morová epidémia. A niektoré kostry sú z prvých storočí nášho letopočtu, z čias rímskej kolónie na britskom území.
Cirkev teda žiada, aby sa tieto ostatky čo najskôr, alebo po určitom čase, ktorý by archeológom a expertom umožnil ďalšie štúdium, dočkali pokoja.
Prvá reakcia Londýnskeho múzea bola vcelku zmierlivá. Jeho riaditeľ Jack Lohman vyhlásil, že je to legitímny "etický problém" a že ľudské ostatky z muzeálnych zbierok si zaslúžia pohreb.
Je však otázne, či Londýnske múzeum budú nasledovať ostatné múzeá. Napríklad Britské múzeum, ktoré vlastní egyptské múmie argumentuje, že jeho "exponáty" nie sú kresťanmi a teda nepotrebujú ani kresťanský pohreb. A ani Múzeum prírodnej histórie v Kensingtone nemá v pláne uložiť svoje kostry na večný spánok.
Ale domorodci z rôznych častí sveta už v minulosti požadovali návrat svojich predkov z britských múzeí a ich pohreb v súlade s miestnou tradíciou. A v niektorých prípadoch aj uspeli.