Washington 9. januára (TASR) - Dva roky po tom, ako to vláda prezidenta Georgea W. Busha prisľúbila, Spojené štáty americké menia svoj prístup k poskytovaniu zahraničnej pomoci podľa toho, ako ich príslušné vlády spravujú.
Program americkej zahraničnej pomoci odmení tie vlády, ktoré podľa USA vládnu dobre, vychádzajú v ústrety zahraničným investíciám a podporujú projekty, ktoré napomôžu zabezpečiť zdravotnícke zabezpečenie a vzdelávanie obyvateľov. Vlády, ktoré sú zapletené do korupčných afér sa o zahraničnú pomoc USA budú uchádzať už zbytočne.
Nový prístup USA k zahraničnej pomoci prvýkrát načrtol prezident Bush v marci 2002. Počnúc od roku 2006 budú v rámci tohto projektu rozdeľované každoročne prostriedky v sume 5 miliárd dolárov okrem základného rozpočtu určeného pre zahraničnú pomoc vo výške 10 miliárd dolárov.
Americká zahraničná pomoc má celkom jasne aj bezpečnostný rozmer. Podľa vlády USA prispievajú chudoba, slabé inštitúcie a korupcia k zraniteľnosti slabých štátov, ktoré sa stávajú terčom teroristických sietí a drogových mafií.
Podľa Andrewa Natsiosa, riaditeľa americkej Agentúry pre medzinárodný rozvoj, je to revolučne nová iniciatíva. Na základe skúseností dlhých desaťročí "peniaze nevyriešia problém zlej politiky", ale môžu urýchliť pokrok v krajine s rozumnou vládou.