a krajiny strednej Ázie v rámci vojenského ťaženia Spojených štátov proti terorizmu. "V Iraku slúžia Kazachovia pod poľským velením. Bez programu Partnerstvo za mier by také niečo nebolo možné," povedal pre AFP predstaviteľ NATO pod podmienkou, že jeho meno zostane v anonymite. Jeden z najvýraznejších úspechov programu Partnerstvo za mier bola príprava nečlenských krajín NATO na vojenské operácie, uviedol predstaviteľ. Program tiež inšpiroval mnohé krajiny a podporil dôležité reformy v inštitúciách rezortu obrany.
Program Partnerstvo za mier vznikol "z popola studenej vojny" na summite NATO 10. januára 1994. V súčasnosti zahŕňa 27 krajín - najmä z východnej Európy -, ale tiež Švajčiarsko, kaukazské republiky a päť republík bývalého Sovietskeho zväzu zo strednej Ázie.
Program tiež poslúžil ako symbolický most, ktorý spojil svet rozdelený studenou vojnou. Jeho význam zdôraznil aj bývalý generálny tajomník NATO Lord George Robertson vo svojom rozlúčkovom prejave v decembri. Program Partnerstvo za mier nazval jedným zo "zlatých pokladov" NATO a "jednou z najlepších investícií pre bezpečnejšiu budúcnosť sveta."