Ako oznámili americké médiá, 44-ročný Charles Singleton zomrel krátko po 20.00 h miestneho času po vstreknutí smrtiacej injekcie v štátnej väznici vo Varneri.
Singleton, ktorý trpel na paranoidnú schizofréniu, sedel v cele smrti plných 22 rokov. Podľa názoru americkej exekutívy bol napriek chorobe po podávaní príslušných liekov dostatočne zdravý na to, aby mohol byť popravený.
Americký Najvyšší súd zakazuje popravy mentálne chorých osôb, zároveň však tvrdí, že väzňov možno v určitých prípadoch prinútiť k užívaniu antipsychotických liekov.
Charlesa Singletona odsúdili na smrť za vraždu pred vyše 22 rokmi. Jeho duševný stav sa začal zhoršovať až niekoľko rokov po zatknutí. Právni zástupcovia Singletona argumentovali, že ich mandant je mentálne nespôsobilý a nemal by čeliť trestu smrti. Porota následne v októbri 2001 trest zmenila na doživotie.
Jedenásťčlenný odvolací súd v St. Louis však vo februári minulého roka tesným rozdielom šiestich hlasov proti štyrom pri zdržaní sa jedného sudcu rozhodnutie o zmene trestu zrušil a rozhodol, že bude lepšie, aby Singleton tabletky užíval aj násilím, keďže z liečby bude mať osoh.
Jeden zo sudcov uviedol, že úlohou súdu nebolo posudzovať konečný výsledok liečby, ktorým by bola Singletonova poprava. Podľa verdiktu je v záujme Arkansasu, aby mal duševne zdravých väzňov a vedľajšie účinky dobrého duševného zdravia by nemali mať vplyv na osud väzňa.
Gerald Heaney, jeden zo sudcov, ktorý hlasoval proti, vyhlásil, že v prípade Singletona "liekmi navodené duševné zdravie nemožno považovať za ozajstné duševné zdravie". Ako dodal, Singleton nebude vyliečený, jeho duševná choroba bude vnútenou liečbou len stlmená.
Singletona odsúdili za vraždu Mary Lou Yorkovej, predavačky v obchode s potravinami, z roku 1979. Pred smrťou ho obeť identifikovala ako útočníka.