Teherán 6. januára (TASR) - Egypt dnes v reakcii na správu o obnovení diplomatických vzťahov s Iránom uviedol, že ešte v tejto otázke neurobil žiadne rozhodnutie.
"Vždy sme si mysleli, že by bolo dobré, keby sme boli schopní vytvoriť podmienky na vybudovanie kontaktu medzi oboma dôležitými krajinami v regióne, ale to je všetko, čo by sme dnes k tomu povedali. Je to otázka budúcnosti a my ju teraz nepredpovedáme," vyhlásil egyptský minister zahraničných vecí Ahmad Mahír.
Vzápätí dodal, že ak Egypt urobí takéto rozhodnutie, bude o tom oficiálne informovať.
Iránsky viceprezident Muhammad Ali Abtahí dnes informoval o obnovení diplomatických stykov medzi Iránom a Egyptom. Malo k nemu dôjsť po 25 rokoch od ich prerušenia. "Je to konečný krok a práve teraz robíme potrebné prípravy naň," dodal Abtahí.
O spoločnom rozhodnutí Teheránu a Káhiry informovala aj katarská televízna stanica al-Džazíra.
Iránske ministerstvo zahraničných vecí predtým uviedlo, že Teherán požiadal Egypt o nadviazanie diplomatických stykov, ktoré boli prerušené v roku 1980.
Šéf egyptskej diplomacie tiež privítal rozhodnutie Iránu zmeniť názov Ulice Chálida Ismabuliho na Ulicu intifády (povstania) na popud iránskeho ministerstva a označil ho za pozitívny krok. Ismabuli bol atentátnik, ktorý v roku 1981 zavraždil egyptského prezidenta Anvara Sadata.
Káhira požadovala od Teheránu premenovanie ulice pred začatím rozhovorov o obnovení diplomatických vzťahov, ktoré prerušili po tom, ako v Iráne zvíťazila islamská revolúcia a Egypt nastúpil cestu uzmierenia s Izraelom. Irán Izrael neuznáva a zaujíma voči nemu najmilitantnejšie stanovisko zo všetkých blízkovýchodných a moslimských krajín. Irán Egyptu vytýkal aj to, že poskytol exil vyhnanému iránskemu šachovi Rezá Páhlavímu.
Iránsky prezident Muhammad Chatámí a jeho egyptský partner Husní Mubarak sa stretli nedávno na medzinárodnej konferencii v Ženeve a vyjadrili záujem o obnovenie vzájomných stykov. Po viac ako dvadsiatich rokoch to bolo prvé iránsko-egyptské stretnutie na takejto vysokej úrovni.