Praha 6. januára (TASR) - Česká polícia ukončila vyšetrovanie 65 rokov starého prípadu smrti syna T. G. Masaryka, ministra zahraničných vecí povojnového Československa, Jana Masaryka. Záver je jednoznačný: minister bol zavraždený. Páchateľ, alebo páchatelia zostávajú neznámi.
Ako informovali dnešné Lidové noviny (LN) telo Jana Masaryka sa našlo pod oknami jeho bytu v pražskom Černínskom paláci 10. marca 1948. Vyšetrovanie vtedy viedla Štátna bezpečnosť (ŠtB) so záverom, že išlo o samovraždu.
Policajné vyšetrovanie svoj záver postavilo na posudku Jiřího Strausa, experta na biomechaniku. Ten na základe polohy nájdeného tela a zranení, ktoré Jan Masaryk utrpel pri páde z výšky 14,5 metra, dedukoval, či išlo o samovražedný skok alebo pád zavinený inou osobou.
"Bol to koordinovaný pád. Masaryk pri plnom vedomí očakával, že ho niekto vyhodí z okna," argumentoval znalec Jiří Straus. Pri dopade na zem si Masaryk poranil päty, panvu a chrbticu. Smrteľné však bolo veľké preťaženie, ktoré spôsobilo odtrhnutie srdca.
Úrad pre dokumentáciu a vyšetrovanie zločinov komunizmu (ÚDVZK) prípad odložil a rovnaký krok sa v najbližšom čase očakáva od štátneho zástupcu (prokurátora) Martina Omelku. Pátranie po prípadných páchateľoch totiž závisí na právnej pomoci Ruska. Moskva ale odmietla Prahe poskytnúť akékoľvek materiály s tým, že ide o tajné fondy.
Vyšetrovatelia ÚDVZK žiadali Rusko aj o vypočutie ženy, ktorá pred niekoľkými rokmi v dokumente Českej televízie hovorila o páchateľoch z bývalej sovietskej tajnej služby. Ruská strana ale v rámci právnej pomoci Prahe oznámila, že dotyčná už zomrela.
Verzia o vražde Jana Masaryka je podľa iných znalcov problematická, aj keď ju jednoznačne nevylučujú. Podľa bývalého Masarykovho tajomníka Antona Suma minister spáchal samovraždu. "Vraždu na 99 percent vylučujem," zopakoval Sum pre LN svoje stanovisko, ktoré zastáva od smrti Jana Masaryka.