e zvieratá za možný zdroj nákazy SARS . Preto je potrebné uskutočniť ďalšie výskumy o tom, ktoré zviera je zdrojom nákazy a ako sa nákaza preniesla zo zvierat na ľudí," uviedol pekinský hovorca WHO Roy Wadia.
WHO zároveň verí, že vyvraždenie mačiek a uzavretie trhu s divými zvieratami nezapríčiní, že sa tento trh presunie mimo zákon. "To by mohlo byť kontraproduktívne v rámci boja s chorobou," dodal hovorca. Predstaviteľ zdravotníctva z provincie Guangdong Feng Liušiang predtým oznámil, že v provincii prijali opatrenie, na základe ktorého sa uzavrel trh s divými zvieratami. "Budeme sa snažiť zabiť všetky tieto zvieratá v provincii, ako aj zabrániť, aby prenikli na územie susedných provincií," uviedol predstaviteľ.
Podľa odhadov úrady v najbližšej dobe zlikvidujú asi 10 000 týchto menších mačkovitých šeliem podobných fretke. K tomuto kroku Čína pristúpila po zistení, že genetická vzorka vírusu nájdeného u pacienta nakazeného SARS sa zhoduje s genetickou štruktúrou vzoriek získaných z týchto mačiek. WHO pri tejto príležitosti varovala čínske úrady, aby prípadným nekontrolovaným a chaotickým prístupom pri likvidácii týchto zvierat nezapríčinila ďalšie rozšírenie tejto choroby podobnej zápalu pľúc.