Naša anketa
Michal Vašečka, sociológ
„Nepovažujem ho za primerané a predovšetkým po roku '89 sa už veľmi dlho táto otázka rieši. Všetci vieme, v čom je problém - koho všetkého uznáme za politického väzňa. Či len tých, ktorí bojovali proti fašistickému režimu, alebo aj tých, ktorí bojovali proti komunistickému režimu. Jednoducho by sa nemalo tak prísne rozlišovať o podstate a rozdiele v komunistickom a fašistickom režime. Tí ľudia boli jednoducho politickými obeťami totality."
Ján Krstiteľ Balázs, kňaz
„Myslím, že celkovo naše vyrovnanie sa s minulosťou je veľmi chabé a rozpačité a to nielen vo vzťahu k politickým väzňom, ale aj k tým, ktorí takéto osudy a bolesti spôsobili. Čo sa týka finančného odškodnenia, aj keď je to nízka suma, nepredpokladám, že by v rámci súčasnej ekonomickej situácie bolo možné permanentne výrazne vyššie finančné odškodnenie. A práve preto by mal nastúpiť poctivejší prístup k našim vlastným dejinám."
Štefan Skrúcaný, herec
„Myslím, že žiadna suma nemôže dostatočne odškodniť fyzickú a psychickú ujmu na zdraví a na celkovej devastácii osobnosti. Tobôž na Slovensku, kde je táto suma naozaj len symbolická. Horšie však je, že pôvodcovia týchto perzekúcií neboli u nás potrestaní ani len symbolicky."
Tono Popovič, dirigent
„Politickí väzni neboli u nás ani morálne odškodnení. Okrem toho i skutočnosť, že značka komunistická strana legálne figuruje na politickej scéne a hlási sa k bývalému režimu, ktorý kruto perzekvoval slobodných ľudí. Najmä politici s komunistickou minulosťou by sa mali zasadiť o odškodnenie tzv. politických väzňov. Týmto patrí táto otázka."
Grigorij Mesežnikov, politológ
„Vzhľadom k tomu, ako tí ľudia trpeli, akékoľvek materiálne odškodnenie im nekompenzuje roky, ktoré boli prenasledovaní, perzekvovaní a potom prakticky zo spoločenského života odstránení. Myslím si, že by spoločnosť mohla byť k týmto ľuďom štedrejšia. Táto problematika príliš nerezonuje v spoločnosti, lebo sa rýchlo zabúda a politická pamäť je krátka."