Bern 3. januára (TASR) - Takmer 60 rokov po skončení druhej svetovej vojny Švajčiarsko rehabilitovalo osoby, ktoré boli uväznené alebo pokutované za to, že pomáhali židovským utečencom ilegálne prejsť do Švajčiarska počas druhej svetovej vojny.
Podľa nového zákona, ktorý nadobudol účinnosť 1. januára, sa anulujú všetky rozsudky vynesené počas vojny voči tým, ktorí prevádzali utečencov do Švajčiarska, alebo ich ukrývali bez povolenia, ale nepriznáva sa im žiadne právo na odškodnenie.
Neutrálne Švajčiarsko sa obávalo záplavy prenasledovaných Židov a preto od roku 1938 sprísnilo pohraničné kontroly na svojich hraniciach s Rakúskom a Nemeckom. V roku 1942 Švajčiarsko pre ľudí prenasledovaných z rasových dôvodov celkom uzavrelo svoje hranice.
V rokoch 1938 - 1945 našlo útočisko vo Švajčiarsku takmer 300.000 prenasledovaných osôb, ale mnoho tisíc ľudí bolo na hraniciach krajiny prinútených vrátiť sa. Pomoc pre utečencov, ktorí sa snažili dostať na švajčiarske územie, považovali úrady za trestný čin.
Vládna štúdia vypracovaná na pomoc švajčiarskym poslancom pri ich rozhodovaní o zákone konštatovala, že väčšina Švajčiarov, ktorá pomáhala židovským utečencom, to robila z osobného presvedčenia a len menšia časť za finančnú odmenu.
Švajčiarska vláda sa formálne Židom ospravedlnila za svoju politiku počas druhej svetovej vojny.