zdroje, krajiny vznesú túto požiadavku na ďalšom kole šesťstranných rokovaní zameraných na ukončenie severokórejského programu na výrobu jadrových zbraní, ktoré by sa malo konať ešte tento mesiac. Japonsko, USA a Južná Kórea podľa denníka poskytnú KĽDR pomoc len pri budovaní tepelných elektrární.
"Pokiaľ existujú obavy, že severokórejské zariadenia môžu byť použité na vojenské účely, nemôžeme tolerovať žiadne jadrové zariadenia, ani tie, ktoré sú na mierové účely," uviedol nemenovaný predstaviteľ japonského ministerstva zahraničia. Japonsko, USA a Južná Kórea sa podľa denníka dohodli, že KĽDR nesmie používať jadrovú energiu ani na mierové účely, kým bude Kim Čong-il pri moci.
Severná Kórea v piatok súhlasila, že pustí delegáciu USA do svojho jadrového komplexu Jongbjon. Návšteva sa má podľa denníka USA Today uskutočniť od 6. do 10. januára. Pôjde o prvú zahraničnú návštevu do severokórejského jadrového zariadenia od vypovedania zbrojných inšpektorov z krajiny 31. decembra 2002. KĽDR nedávno oznámila, že je pripravená zúčastniť sa na ďalšom kole šesťstranných rokovaní zameraných na mierové riešenie krízy týkajúcej sa jej jadrového programu. Priznala tiež, že má program na výrobu obohateného uránu, ktorý sa môže používať na výrobu jadrových zbraní.