0 000 ľudí, agentúra Reuters účasť odhadla na 70 000. "Požadujeme viac demokracie", "Navráťte moc ľudu" a "Jeden človek, jeden hlas", to boli najčastejšie heslá, ktoré zneli námestiami a ulicami Hongkongu. Demonštranti sa postupne presúvali k vládnym budovám v centre mesta.
"Chceme úplnú demokraciu, chceme mať právo zvoliť si vlastnú vládu a všetkých členov parlamentu," povedal pre Reuters hovorca organizátorov protestu Richard Tsoi. "Nové čínske vedenie ukázalo, že chce načúvať hlasu ľudu. Je preto veľmi dôležité, aby sa ľud Hongkongu postavil na nohy a nahlas prezentoval svoje požiadavky."
Čína v roku 1997 prevzala správu Hongkongu od Veľkej Británie. Obyvatelia mesta, ktoré bolo dlhé desaťročia ostrovom slobody obkľúčeným komunistickou Čínou, sa obávajú okliešťovania demokracie, a ich obavy sa sčasti napĺňajú. Čínske vedenie dosadzuje správcu mesta a volebný systém zaručuje silné zastúpenie pročínskych politikov v orgánoch Hongkongu. Čína sľubuje, že v roku 2007 sa v provincii uskutočnia slobodné voľby, mnohí obyvatelia tomu však už teraz neveria.