étne by malo ísť, sa však zatiaľ nevie. "V parlamente práve zvažujeme pozitívne správanie americkej vlády. Môžem s istotou povedať, že na gesto dobrej vôle budeme odpovedať gestom dobrej vôle," povedal vo štvrtok v rozhovore pre agentúru Reuters podpredseda parlamentu a mladší brat iránskeho prezidenta Muhammad Réza Chatámí.
Jeho slová potvrdil v rozhovore pre agentúru AFP aj bývalý prezident Akbar Hašemi Rafsandžání, ktorý si stále udržiava v iránskom verejnom sektore veľký vplyv. "Musíme sa na to pozrieť komplexnejšie, ale isté je, že (Američania) vysielajú už niekoľko mesiacov pozitívne signály," povedal.
Zemetrasenie, ktoré postihlo iránske mesto Bam a pripravilo o život možno až 50 000 jeho obyvateľov, zatriaslo s doteraz pevným názorom súčasnej americkej administratívy na Irán. Zatiaľ čo pred vyše rokom zaradil americký prezident George Bush túto krajinu spolu s Irakom a Severnou Kóreou medzi štáty tvoriace celosvetovú "os zla", v súčasnosti začína americká vláda zvažovať zmenu politiky voči tejto krajine ovládanej islamskými fundamentalistami.
Americkí diplomati sa však zhodujú v tom, že prvý krok musí spraviť Irán. Američania ponúkli krajine značnú sumu prostriedkov na humanitárne účely spojené s odstraňovaním následkov zemetrasenia, a na iránskych predstaviteľoch teraz je, aby prišli s návrhom na obnovenie politického dialógu. Washington prerušil diplomatické vzťahy s Iránom už v roku 1979.