Moskva 1. januára (TASR) - Rusko zaviedlo ako jedna z posledných európskych krajín právo na odopretie vojenskej služby a sťažilo tým okrem iného získavanie vojakov pre Čečensko.
Zákon o alternatívnej civilnej službe, ktorý predstavitelia ruskej armády niekoľko rokov vytrvalo odmietali, vstúpil do platnosti práve dnes. Odborníci však nerátajú s tým, že nový právny predpis by mohol spôsobiť výrazné zníženie počtu vojakov ruskej armády. Náhradná vojenská služba sa bude v Rusku vykonávať 3,5 roka a bude trvať približne raz toľko ako služba v armáde.
Podľa oficiálnych odhadov sa pre náhradnú vojenskú službu rozhodne z dôvodu svojho svedomia každý rok niekoľko tisícok z celkového počtu približne milión odvedencov. Vojenskej službe sa aj s pomocou úplatkov snažia vyhnúť predovšetkým mladí ľudia z veľkých miest. Najčastejším dôvodom sú obavy z kasárenského prostredia ale aj pohodlnosť odvedencov.
V Moskve nastupuje do riadnej spravidla dvojročnej vojenskej služby len približne desať percent brancov z jedného ročníka.
Kasárne sú od miesta bydliska vzdialené často tisícky kilometrov a zásobovanie v nich je na katastrofálnej úrovni. Branci sa okrem toho stávajú často obeťou brutálneho šikanovania zo strany starších vojakov. Obávaná "dedovščina" si v roku 2002 vyžiadala podľa oficiálnych odhadov životy 1 200 brancov.
Podľa platných predpisov nesmie byť do Čečenska vyslaný ani jeden branec proti svojej vôli. V Rusku sa však čoraz častejšie objavujú informácie o premiestňovaní celých vojenských jednotiek.