Podľa posledných údajov zahynulo v piatok v meste Bam na juhovýchode Iránu viac ako 20 tisíc ľudí. V meste bolo zničených asi 70 percent budov, z veľkej časti postavených z hlinených tehál. Architekt Nader Chalili vyvinul svoju otrasom zeme odolnú stavebnú metódu v jeho inštitúte Cal-Earth v meste Hesperia v Kalifornii. Ako uviedol, mesto Bam pozná dobre. "Je to jeden z najvýznamnejších príkladov hlinenej architektúry na Zemi. Niektoré budovy postavili pred 2500 rokmi."
Jeho metóda je údajne najlepšou voľbou pri rekonštrukcii zničeného mesta, pretože kombinuje tradičné využívanie hliny ako stavebného materiálu s technikami, ktoré vo veľkej miere zvyšujú odolnosť konštrukcie voči otrasom zeme. "Ak to postavia znovu z hlinených tehál, zase to spadne," uviedol Chalili, ale zároveň dodal, že výstavba moderných oceľových a betónových budov by zabrala príliš veľa času a bola by veľmi drahá.
Stavebný úrad v Hesperii, asi 80 km východne od Los Angeles, po prísnych skúškach uznal jeho stavby za vhodné pre zónu kalifornského tektonického zlomu. Jeho metóda využíva vrecia s malým množstvom cementu, zmiešaným s hlinou vykopanou na mieste stavby. Medzi vrecia sa pokladá ostnatý drôt, aby držali spolu. Steny postupne rastú, pričom na vrchole vytvoria samonosnú konštrukciu, ktorá nepotrebuje drevenú, alebo oceľovú podperu.
Mesto Hesperia poverilo Chaliliho postaviť týmto spôsobom múzeum a jeho metódu ocenili aj predstavitelia OSN, zaoberajúci sa pomocou pri nešťastiach. "Je to vynikajúce. Ako skrytý poklad," vyhlásil riaditeľ divízie rýchlej pomoci rozvojového programu OSN Omar Bakhet. "Tá technológia je fascinujúca. Dá sa naučiť za niekoľko dní."