Havana 26. decembra (TASR) - V prvej kritike využívania základne Guantánamo na východe Kuby pre zadržiavanie podozrivých teroristov dnes Havana Spojené štáty obvinila z toho, že v nej prevádzkujú koncentračný tábor.
"Na území nelegálne obsadenom námornou základňou Guantánamo sú stovky zahraničných väzňov vystavované neopísateľnému zneužívaniu," uviedlo vyhlásenie, ktoré tento týždeň prijal parlament a dnes ho odvysielali štátne médiá.
Podľa dokumentu kubánskeho Národného zhromaždenia sú väzni izolovaní a upierajú im právo komunikovať s rodinami alebo pripravovať sa na primeranú obhajobu.
"Niektorí z mála prepustených hovorili o hrôzach tohto koncentračného tábora," dodáva vyhlásenie s výzvou zákonodarcom v amerických krajinách, aby zastavili porušovania ľudských práv, ktorých sa dopúšťajú USA v súvislosti s "vojnou" proti terorizmu.
Vláda prezidenta Fidela Castra prekvapila po útokoch z 11. septembra 2001 pozorovateľov, keď Washingtonu ponúkla logistickú podporu pri premene základne Guantánamo na väznicu pre podozrivých bojovníkov afganského hnutia Taliban a al-Káidy.
Od nástupu Castra k moci pri revolúcii v roku 1959 bola základňa amerického vojenského námorníctva v zálive Guantánamo konfliktným bodom medzi oboma krajinami.
Castro trvá na tom, že územie základne nelegálne okupujú Spojené štáty, ktoré si ho prenajali na základe dohody spred revolúcie. Castro odmieta inkasovať americké šeky za využívanie základne, ktoré si drží v zásuvke a ukazuje návštevníkom a novinárom.
Havana sa dosiaľ zdržiavala kritiky využívania námornej základne, hoci medzinárodná nespokojnosť s tamojšími podmienkami rástla.
USA na Guantáname držia takmer dva roky vyše 600 osôb po nevyhlásenej vojne proti režimu Talibanu v Afganistane a al-Káide, ktorej hnutie poskytlo útočisko. Tento mesiac americký odvolací súd rozhodol, že ich nemôže zadržiavať natrvalo a nemôžu im upierať právnikov.