zákona v Kajínkovom procese. Sťažnosť podpísal Rychetský tesne pred tým, než ho vo funkcii ministra nahradil Jaroslav Bureš. Podanie sťažnosti Rychetský odôvodnil nie presvedčením o Kajínkovej nevine, ale právnickou zásadou "pri pochybnostiach rozhodovať v prospech obvineného".
Trestný spis doručili Najvyššiemu súdu minulý týždeň a bol pridelený príslušnému senátu, ktorý sa ním bude zaoberať. "Teraz sa s ním musí oboznámiť predseda i jeho dvaja prísediaci. Vzhľadom na to, že dokumentácia je veľmi rozsiahla, bude verejné pojednávanie asi až o niekoľko mesiacov," uviedla pre TASR hovorkyňa Najvyššieho súdu Dita Válková. Najvyšší súd môže ministerskú sťažnosť zamietnuť s tým, že zákon nebol porušený alebo zrušiť rozsudok krajského súdu v Plzni a prikázať nové pojednávanie prípadu.
Kajínka v roku 1998 odsúdili na doživotný trest za dve nájomné vraždy. Špekulácie o jeho nevine sa objavili po tom, čo vlani v októbri utiekol z väznice Mírov. Policajti ho chytili 8. decembra v Prahe po 40 dňoch pobytu na slobode.
Krátko po chytení Kajínka sa začalo špekulovať o tom, či je skutočne vrahom, alebo doplatil na vojnu plzenských policajtov. Minister spravodlivosti Rychetský po preštudovaní spisu podal podnet na Najvyšší súd, a to aj napriek tomu, že mu to úradníci ministerstva nedoporučili. Jeho nástupca Jaroslav Bureš pripustil, že keby podnet na preskúmanie Kajínkovho prípadu Rychetský nepodal, urobil by tak sám.