nil Saddáma Husajna zo snahy kúpiť urán z jednej africkej krajiny. Denník The Washington Post odvolávajúc sa na nemenovaný zdroj tvrdí, že išlo o "zúfalý pokus dokázať, že Saddám mal aktívny program na výrobu jadrových zbraní". Biely dom neskôr vyhlásil, že tieto závery sa mali zo správy vynechať, pretože existovali pochybnosti o ich pravdivosti.
Po preskúmaní celej záležitosti poradný výbor, ktorému predsedá bývalý národný bezpečnostný poradca Brent Scowcroft, dospel k záveru, že "nešlo o zámer klamať", no Biely dom sa "tak veľmi snažil dokázať Saddámove nukleárne ambície", že nebral do úvahy varovanie, že tvrdenie o kúpe zbraní z Afriky je sporné. Zistenia poradného výboru síce podľa The Washington Post nepriniesli do prípadu nič nové, no jasne ukazujú, že nielen CIA, ale aj Biely dom je zodpovedný za to, že do Bushovej správy sa dostali sporné tvrdenia.
Britský premiér Tony Blair minulý rok tvrdil, že tajné služby majú dôkazy o tom, že Irak má zakázané zbrane a pokúšal sa kúpiť urán z Nigeru. Tieto obvinenia americký prezident George Bush spomenul v správe o stave únie v januári tohto roku, v ktorom citoval britské zistenia. Biely dom neskôr uviedol, že tvrdenia boli založené na falošných dokumentoch a v príhovore nemali odznieť. Riaditeľ americkej CIA George Tenet prijal plnú zodpovednosť za nepodložené obvinenia, ktoré vyslovil prezident Bush.