Hamburg 23. decembra (TASR) - Skoro päť rokov trvá na Slovensku viac či menej akútna vládna kríza. Najprekvapujúcejšia je pritom relatívna stabilita krajiny: ani opakované štiepenia strán nezabránili doteraz pokračovaniu vlády v Bratislave, uvádza vo svojej dnešnej analýze nemecká agentúra DPA.
Opozícia pozostáva zo strán, ktoré z rôznych dôvodov neprichádzajú do úvahy ako koaliční partneri. Stranu niekdajšieho premiéra Vladimíra Mečiara (HZDS) kvôli jeho autoritatívnemu a nacionalistickému štýlu politiky zahraničie neuznáva. Komunisti sú od koaličných strán ideologicky vzdialení, ľavicovoliberálny Smer sa nechce nechať vmanipulovať do pozície "zaobstarávateľa väčšiny", skôr si sám nárokuje vedenie.
O zachovanie súčasnej koalície však majú záujem aj vládnuce strany. Kvôli katastrofálnym výsledkom prieskumov verejnej mienky majú totiž obavy z predčasných parlamentných volieb, pokračuje DPA a dodáva, že premiér Dzurinda má v zachovávaní koalície už rutinu.
Už počas jeho predchádzajúcej vlády sa mu skoro v polovici funkčného obdobia rozpadla jeho vlastná strana a zdalo sa, že koaliční partneri si vošli nezmieriteľne do vlasov.
V roku 2000 však založil Dzurinda bez prieťahov novú stranu - Slovenskú demokratickú a kresťanskú úniu. Tento ťah a rivalitu medzi ostatnými koaličnými stranami dokázal dokonca využiť na to, aby sa udržal na špičke ako "moderátor." Tak prečkal celé svoje funkčné obdobie v rokoch 1998 až 2002 bez predčasných parlamentných volieb, ktoré na Slovensku hrozili viackrát.
Napriek tomu bol Dzurinda už pred riadnymi voľbami v roku 2002 označovaný v prieskumoch za najneobľúbenejšieho politika Slovenska. Pri voľbách si to však mnoho voličov rozmyslelo už aj vzhľadom na to, že súčasný premiér má v zahraničí vysoký kredit. Voliči sa radšej vzdali veľkých politických zmien pred vstupom do Európskej únie a NATO.
Skutočnosť, že Dzurindov najproblematickejší koaličný partner neprekročil päťpercentnú hranicu, potrebnú na vstup do parlamentu, pozíciu premiéra v jeho terajšom funkčnom období ešte posilnila.
O niečo viac ako rok po opätovnom zvolení sú však Dzurindove volebné preferencie horšie ako kedykoľvek predtým. Vzhľadom na to, že vstup Slovenska do Európskej únie a Severoaatlantickej aliancie je v podstate istý, nepomôže premiérovi ani jeho zahraničný kredit. Zneužívanie moci vytýka Dzurindovi aj prezident Rudolf Schuster, píše DPA.
Podobne ako sa Dzurindovi rozpadla pred tromi rokmi jeho pôvodná strana, tak sa mu momentálne drobí aj SDKÚ, konštatuje nemecká agentúra v súvislosti s odchodom Ivana Šimka a so založením Slobodného fóra. Vzhľadom na to, že traja poslanci z menšej vládnucej strany opustili koalíciu ešte pred odchodom Šimka a jeho prívržencov, stratila súčasná vláda pravého stredu už dávno tesnú parlamentnú väčšinu.
Pri dôležitých hlasovaniach, akým bol aj zákon o štátnom rozpočte, však Dzurinda dokáže zabezpečiť potrebnú väčšinu.
Viacero roztrieštených frakcií tak z koaličného ako aj z opozičného tábora je príliš nových na to, aby dôverovali predčasným voľbám. Keďže im chýba stabilný voličský potenciál, zmizli by pritom pravdepodobne z politickej scény. Takýto vývoj je však opäť na úžitok Mikulášovi Dzurindovi, uzatvára DPA.