Londýn 1. októbra (TASR) - Ako vnímajú prípravy na možnú americkú vojenskú odvetu proti Afganistanu v bývalých sovietskych stredoázijských republikách?, pýtajú sa dnes viaceré britské denníky.
Podľa Independentu nie je ich názor príliš jasný a obyvatelia Turkménska, Uzbekistanu a Tadžikistanu majú dokonca len veľmi malú predstavu o tom, akú dôležitú úlohu môžu tieto krajiny zohrať pri prípadnom vojenskom zásahu.
Vo všetkých bývalých sovietskych stredoázijských republikách sú pri moci autoritatívne režimy, takže napríklad médiá v Uzbekistane údajne skoro vôbec neinformujú o tom, že do ich krajiny prichádza množstvo amerických a britských vojakov.
Vďaka autoritatívnym vládam sú však podľa Independentu tieto krajiny spoľahlivými spojencami Západu, takže USA a ďalšie štáty prižmurujú teraz oči nad sústavným porušovaním ľudských práv týmito režimami, na čele ktorých stoja diktátori vyškolení ešte za sovietskej éry. Tvrdý policajný režim uzbeckého prezidenta Islama Karimova chce vraj zabiť dve muchy jednou ranou - zlepšiť vzťahy so Západom a vyrovnať si účty s islamskými povstalcami, ktorí podnikajú z Afganistanu výpady do Uzbekistanu, tvrdí Independent.
Financial Times píšu, že USA sú v pokušení podriadiť boju proti terorizmu iné tézy svojej zahraničnej politiky, napríklad tlak na demokratizáciu a dodržiavanie ľudských práv. Americkí predstavitelia si údajne toto nebezpečenstvo uvedomujú a popreli informácie, že iné svoje záväzky hádžu cez palubu.
Times vo svojom komentári kritizujú, že zatiaľ čo sa pozornosť sveta celkom sústredila na Afganistan, iné autoritatívne režimy majú vlastne voľné ruky. Podľa nich atentáty v USA úplne odvrátili pozornosť od iných naliehavých problémov, napríklad od Zimbabwe.
Zimbabwianskemu prezidentovi Robertovi Mugabemu prišli vlastne tragické udalosti v USA veľmi vhod. Nielenže odvrátili pozornosť od násilia voči belošským farmárom kvôli sporom o pozemkovú reformu v Zimbabwe, ale viedli tiež k zrušeniu mítingu hláv štátov Spoločenstva národov, čiže Commonwealthu, na ktorom sa mal vyvinúť výrazný diplomatický tlak na Zimbabwe. Podľa Times sa život nevráti do normálnych koľají, pokiaľ sa štátnici nezačnú zaoberať i takýmito záležitosťami.