New York 1. októbra (TASR) - Približne 5200 obetí teroristických útokov na New York a Washington z 11. septembra zmizlo doslova povedané takmer bez stopy, v dôsledku čoho majú pohrebné obrady na ich pamiatku celkom iný charakter ako doteraz.
Smútiaca rodina sa chystá nasadiť kvety na hrobe jednej z obetí teroristických útokov na budovu WTC, aj keď si je vedomá toho, že telesné pozostatky jej príbuzného v ňom nebudú.
Niektorí zo smútiacich pozostalých žiadajú od newyorského starostu Rudolpha Giulianiho aspoň popol, prípadne trosky z budovy WTC. Ostatní vystavujú na pohreboch namiesto truhiel a urien iba fotky svojich nezvestných príbuzných.
Smútiace rodiny si teda samé rozhodujú o tom, aký charakter bude mať posledná rozlúčka s ich príbuzným, alebo známym.
"Moja mladšia sestra plakala a pýtala sa, ako si budeme pamätať a pripomínať našich rodičov. Stále hovorí, že si musíme počkať na ich telá," uviedla Pamela Trentiniová, ktorej rodičia sa nachádzali na palube jedného z lietadiel, ktoré narazilo do WTC. "Moja sestra chce niečo hmatateľné a konkrétne. Ja som jej však povedala, že telesné pozostatky po našich rodičoch zrejme nebude možné dostať."
Deti nezvestných dôchodcov Jamesa a Mary Trentiniovcov z Massachusetts sa teda rozhodli pre netradičný pohrebný rituál. Na poslednej rozlúčke s rodičmi porozosievali po rodičovskom "fiktívnom" hrobe semienka nezábudky, ktorá bola obľúbeným kvetom ich matky. "Bude to miesto, kde budeme na nich spomínať, aj keď nebude miestom posledného odpočinku ich tiel," povedala Pamela.
Newyorský starosta vyhlásil, že v dôsledku charakteru explózie a teplôt, ktoré pri nej vznikli, nebude možné nájsť a identifikovať pozostatky všetkých obetí. Miestne noviny každý deň zverejňujú zoznamy s nasledovným titulkom: "Nezvestní, pravdepodobne mŕtvi v dôsledku útokov na WTC."
Psychológ z organizácie Červeného kríža Gordy Dodge, ktorý utešuje rodiny obetí, uviedol, že niektorí z nich žiadajú hŕstku popola z trosiek WTC. "Je to normálny emocionálny prejav, pretože aspoň symbolicky chcú pochovať nejaké telesné pozostatky," dodáva Dodge.
V súčasnosti sú všetky pozostatky a trosky získané a odvezené z miesta, na ktorom stálo WTC, odvážané na Staten Island, kde prebieha identifikácia a hľadanie dôkazov, ako napríklad častí lietadiel.
Giuliani však tento týždeň prisľúbil, že každá rodina čakajúca na nejakú spomienku, niečo dostane. "Každej rodine dáme v príhodnom čase niečo z trosiek WTC, či už zo základov, zo zeme alebo z odpadov," prisľúbil Giuliani.
Potvrdenie úmrtia bez nájdenia a identifikácie telesných pozostatkov trvá vo všeobecnosti tri roky, avšak newyorskí predstavitelia prisľúbili, že celú záležitosť urýchlia a bude trvať niekoľko dní. Úmrtný list poslúži rodinám obetí na to, aby im vydali peniaze z poisťovne a ostatné prislúchajúce sociálne dávky.
Jude Keanová z Connecticutu, ktorej manžel Richard figuruje na zozname nezvestných, uviedla, že počká na lekárske vyjadrenie, skôr než bude plánovať akýkoľvek pohreb. "Kdesi v mysli sa mi stále marí, že sa odrazu zjaví. A nie som si istá, pokiaľ nebudem mať v rukách nejaký právny doklad o jeho úmrtí," povedala Jude. Dodala, že večerná pobožnosť v miestnom kostole, na ktorej sa zúčastnili priatelia a susedia, ju utešila približne tak, ako keby sa bol konal pohreb.
Aj podľa psychológa Dodga je pre viaceré pozostalé rodiny neurčitosť lepšia ako určitosť. "Niektorí ľudia si potrebujú udržať nádej a i naďalej popierajú myšlienku, že by ich príbuzný už nemusel byť medzi živými. Práve oni však potrebujú čas, aby mohli prijať realitu," konštatuje Dodge.
Niektoré rodiny podnikajú púte na miesto trosiek WTC. Väčšina ľudí by si však želala, aby mala nejaké "hmatateľné" miesto, kde by mohla prísť navštíviť telesné pozostatky svojho príbuzného. Pretože medzi hrobom bez tela a hrobom s telom je ešte stále veľký rozdiel.
"Keď idem na cintorín, nie je tam nič. Cítim, že moji rodičia sú v New Yorku," hovorí Pamela Trentiniová.