Sú porovnateľné praktiky ľudí a vedenia SIS za vlád Vladimíra Mečiara a Mikuláša Dzurindu?
Michal Vašečka, sociológ
„Nie sú porovnateľné. V období v rokoch 1994 až 1998 sa udialo niekoľko akcií, ktoré boli neskôr hodnotené ako akcie štátneho terorizmu a diskvalifikovali SR vo svete. SIS sa počas vlády Mečiara spreneverila svojmu poslaniu, ale tak ako vtedy, aj teraz je podozrenie, že SIS nevykonáva to, čo by mala. Vedenie SIS nemá totiž úplne pod kontrolou všetky svoje zložky."
Ján Krstiteľ Balász, kňaz
„Rozhodne nie. Každý môže vidieť, že za premiéra Mikuláša Dzurindu v SIS sa nedejú také závažné veci, aké boli predtým, napríklad únos Michala Kováča mladšieho či vražda Róberta Remiáša. Sám som bol tiež sledovaný SIS. SIS sa v súčasnosti nezapája do aktivít, v ktorých je zrejmé podozrenie zo spolupráce s podsvetím."
Matej Landl, herec
„Nie sú porovnateľné, aj keď nie som presvedčený, že všetky praktiky súčasnej práce SIS sú kóšer. Rozhodne si však myslím, že za éry Vladimíra Mečiara, respektíve za vedenia SIS Ivanom Lexom sa diali oveľa čudnejšie záležitosti, ktoré dodnes nie sú vyšetrené."
Tono Popovič, dirigent
„Za vlády Mečiara padol tieň podozrenia z únosu Kováča mladšieho a z vraždy Remiáša na vtedajšiu SIS. Dnes našťastie činnosť SIS okrem škandálov, ktoré sa podarilo vyniesť na povrch, nie je spojená s takouto temnou činnosťou. Z nejakých príčin sa však pôsobenie SIS utajuje a vnímame ju ako organizáciu, ktorá za štátne peniaze produkuje škandalózne situácie."
Grigorij Mesežnikov, politológ
„Za vlády Mečiara sa SIS používala ako represívny nástroj proti politickej opozícii. Fakticky sa tajná služba premenila na politickú políciu. Po roku 1998 sa SIS zmenila, ale niektoré praktiky, ako narábanie s materiálmi získanými v rámci odpočúvania, pretrvali. V niečom sú teda porovnateľné, ale celkovo sa úloha SIS po zmene politických pomerov v krajine zmenila."