Tallinn 21. decembra (TASR) - Keď Estónsko vstúpi 1. mája budúceho roka do Európskej únie, 1,3 milióna jeho obyvateľov sa stane európskymi občanmi. Ďalších 163.000, čo predstavuje asi 12 percent populácie krajiny, obíde naprázdno, keďže dodnes nemá estónske občianstvo.
Je to dedičstvo sovietskej minulosti, píše dnes francúzska agentúra AFP. Časť rusofónneho obyvateľstva je ešte stále považovaná estónskymi úradmi za cudzincov s neurčeným občianstvom. Títo ľudia majú problémy pri hľadaní práce i cestovaní do zahraničia, ale snáď najväčšie pri vybavovaní si cestovného pasu.
Joanna Kitichová pracovala 15 rokov v sovietskych milíciách a na polícii, teraz však podľa vlastných slov nie je dobrá ani na občianstvo. Žena, ktorá žije v Estónsku už 27 rokov, stratila pred štyrmi rokmi zamestnanie v štátnej správe, pretože nemá estónske občianstvo.
Keď Estónsko získalo v roku 1991 nezávislosť od Sovietskeho zväzu, asi tretina ľudí žijúcich na jeho území patrila k rusofónnej menšine. Doteraz 124.000 z nich sa stalo naturalizovanými Estóncami, 78.000 ďalších si zvolilo cudziu štátnu príslušnosť, v drvivej väčšine ruskú.
Veľký počet ľudí bez štátnej príslušnosti, predovšetkým starších, odradzuje od získania estónskeho občianstva predpísaná skúška z estónčiny a znalosti ústavy.