Figeľ v diskusnej relácii Slovenského rozhlasu (SRo) Sobotné dialógy. Varoval pred prílišným tlakom na skoré prijatie euroústavy. Ďalší neúspech pri schvaľovaní by bol podľa neho pre budúcnosť EÚ veľkým negatívom. Preto je podľa neho potrebné pokračovať v hľadaní riešenia, ktoré by vyhovovalo všetkým krajinám, pričom zdôraznil, že štáty musia pri hľadaní kompromisu prejaviť viac ústretovosti. "Definovanie vlastných pozícií nestačí - na dohodu treba viac," dodal.
Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Ivan Korčok považuje nedohodu o ústavnej zmluve za hendikep. Inštitucionálna reforma tak podľa neho bude naďalej zväzovať ruky pri riešení skutočných problémov EÚ. Zdôraznil pritom, že reforma inštitúcií nie je cieľom európskej integrácie. Podľa Korčoka by zachovanie mechanizmu rozhodovania kvalifikovanou väčšinou váženými hlasmi podľa dohody z Nice bolo pre Slovensko výhodnejšie. Európske štáty by sa podľa neho mali sústrediť na skorú dohodu o euroústave a nie hľadať nové alternatívy v podobe viacrýchlostnej Európy.
Poslanci Boris Zala (Smer) a Irena Belohorská (HZDS) zhodne označili postoj Poľska na bruselskom summite, kde trvali na zachovaní mechanizmu z Nice, za chybu. Poľsko podľa nich presadzovalo vlastné národné záujmy, ktoré v ničom nezohľadňovali pozíciu Slovenska ani malých krajín ako takých. "Slovensko sa musí zbaviť postoja, že na presadzovanie svojich záujmov potrebuje veľkého brata," podčiarkla Belohorská.