ťami. "Je to rozhodujúca dohoda pre Líbyu, pretože v prvom rade získame prístup k obranným zbraniam a líbyjský zbrojný dovoz bez sankcií," povedal Sai al-Islam pre americkú televíziu CNN.
Líbya otvorila vyhliadku ukončenia amerických sankcií a možnosť návratu ropných spoločností v piatok, keď prisľúbila ukončenie svojich snáh o zbrane hromadného ničenia. "Získame prístup k know-how a technológii v sektoroch, ktoré boli zakázané...a (ktoré) Líbyjčania nemohli študovať," uviedol. "To vytvorí cestu pre normalizáciu politických vzťahov so (Spojenými) štátmi a tiež so Západom vo všeobecnosti a tiež povedie k eliminácii každej hrozby Líbyi zo strany Západu a predovšetkým (Spojených) štátov."
Krok Líbye je záverom tajných rokovaní s Veľkou Britániou a Spojenými štátmi, ktoré sa začali v období okolo začiatku vojny v Iraku a ktorý bol oznámený necelý týždeň po tom, ako americkí vojaci zajali zvrhnutého irackého diktátora Saddáma Husajna. Ako však al-Islam povedal, vojna v Iraku nemá nič spoločné s rozhodnutím Líbye zriecť sa programov na zbrane hromadného ničenia. "Boli to dlhé a tvrdé vyjednávania počas takmer deviatich mesiacov. Ale na konci, pred dvoma týždňami, sme uzavreli dohodu a povedali sme, O.K., teraz je to dokončená dohoda."
"Spoluprácu sme v podstate začali ešte pred inváziou Iraku a výsledok tejto spolupráce sme sa rozhodli oznámiť pred dvoma týždňami, čo znamená, že zajatie Saddáma alebo invázia Iraku sú vedľajšie," povedal. Spojené štáty zrušili väčšinu ekonomických aktivít a zakázali aj návštevy Líbye s americkými pasmi bez vládneho povolenia. Americká strana uviedla, že je príliš skoro povedať, či a kedy by Washington mohol ukončiť sankcie.