lenov, uvádza sa v správe Europolu, policajnej agentúry EÚ. V správe "Teroristické aktivity v Európskej únii", ktorá je postavená na informáciách tajných služieb členských štátov, sa rovnako spomína, že tieto skupiny považujú Európu za potenciálny cieľ svojich útokov.
"Zatiaľ čo EÚ nebola obeťou útokov islamských extrémistov (za posledný rok), útoky mimo jej hraníc, hlavne v Maroku, boli zjavne mierené proti jej občanom a záujmom, potvrdzujúc predchádzajúce hrozby zo strany Usámu bin Ládina," uvádza sa v správe. "Skutočnosť, že útok islamských extrémistov nebol prevedený na území EÚ (od októbra 2002), by sa nemala považovať za zníženie alebo absenciu hrozby," pokračuje správa, ktorá vychádza z údajov za obdobie od októbra 2002 do októbra 2003.
. Skupiny napojené na al-Kájdu sú pravdepodobne najaktívnejšie vo veľkých štátoch únie, ako sú Nemecko, Francúzsko, Veľká Británia, Taliansko a Španielsko, kde polícia podnikla opatrenia proti extrémistickým skupinám a ľuďom podozrivým zo spolupráce s nimi a v niektorých prípadoch zabránila plánovaným útokom. Štúdiu Europolu by mali v pondelok ešte formálne schváliť vlády členských štátov únie a publikovaná bude po zaslaní do Európskeho parlamentu.