Varšava 17. decembra (TASR) - Poľsko dnes vyhlásilo, že nepodľahne prípadným hrozbám finančného postihu zo strany členov Európskej únie za úlohu, ktorú zohralo pri zablokovaní dohody o novej ústavnej zmluve rozšíreného zoskupenia.
Šesť členských krajín EÚ vyzvalo v pondelok na zníženie výdavkov v únii v rokoch 2007-13 na jedno percento jej hrubého domáceho produktu. Viacerí diplomati túto požiadavku spojili s tým, že sa účastníkom víkendového summitu nepodarilo dospieť k dohode o ústave.
Poľské noviny a politici vo výzve videli hrozbu pre Poľsko a Španielsko, najväčších pravdepodobných príjemcov rozvojovej pomoci v rámci EÚ, s cieľom prinútiť ich prijať ústavu v podobe podporovanej Francúzskom a Nemeckom.
"Poľsko by malo byť vnímané ako krajina, ktorá má stanoviská založené na pevnom úsudku," uviedol poľský premiér Leszek Miller pre dnešný denník Financial Times. Zmena tohto uvažovania môže nastať len po argumentoch, nie hrozbách, dodal Miller v nemocnici, kde sa zotavuje zo zlomeniny dvoch stavcov, ktorú utrpel pri nedávnej havárii vrtuľníka.
Na summite sa nepodarilo schváliť ústavnú zmluvu EÚ najmä kvôli sporu o hlasovací systém po rozšírení únie v máji budúceho roku. Poľsko a Španielsko odmietajú nový systém, ktorý by znížil ich počet hlasov a zároveň zvýšil vplyv väčších členov Francúzska a Nemecka.
Poľský minister zahraničných vecí Wlodzimierz Cimoszewicz však podľa vlastných slov nevidí spojitosť medzi pondelkovým návrhom Británie, Francúzska, Holandska, Nemecka, Rakúska a Švédska, ktoré platia do spoločného rozpočtu EÚ viac ako z neho dostávajú, a sporom okolo návrhu ústavy.
"Nie je to súčasť vyhrážania sa. Už veľmi dlhý čas je známe, že sa objaví fundamentálny spor o spôsobe, akým je EÚ financovaná," povedal Cimoszewicz parlamentu. Ako dodal, Poľsko a Španielsko budú od januára konzultovať svoje stratégie pri rokovaní o dlhodobom rozpočte EÚ, ktoré sa začnú v roku 2004.