Podľa Brazílčanov je to však omyl. Skutočným otcom letectva je vraj ich krajan Alberto Santos Dumont, ktorý vzlietol ako prvý v roku 1906 a na rozdiel od bratov Wrightovcov jeho pokus potvrdili očití svedkovia a existujú o tom dokumenty. Až neskôr začali bratia Wrightovci tvrdiť, že vzlietli už o tri roky skôr.
Vo vojenskom múzeu v Rio de Janeire je vitrína s malým zlatým glóbusom. Vnútri glóbusu je ľudské srdce. Patrí Albertovi Santosovi Dumontovi. Tento šikovný syn majiteľa kávovníkových plantáží si "urobil meno" vo Francúzsku, preslávil sa lietaním v balónoch, vzducholodiach a v roku 1906 aj v lietadle.
S vďačnosťou prijal francúzsky rád Čestnej légie na počesť historicky prvého letu lietadlom.
To však platilo len dovtedy, kým do Paríža neprišiel Američan Wilbur Wright a začal tvrdiť, že spolu s bratom vzlietli s vlastnoručne zostaveným motorovým strojom už v roku 1903.
Ale Rodrigo Moura, autor niekoľkých kníh o Santosovi Dumontovi, tvrdí, že let Wrigtovocov v roku 1903 závisel na silnom vetre.
"Keď tieto dva prípady porovnáme, Brazílčan sa na nič také nemohol spoľahnúť. Povetrie bolo pokojné. Bol to prvý autonómny a kompletný let v dejinách. Stroj sa od zeme odlepil vlastnou silou, vo vzduchu zdolal určitú vzdialenosť a potom opäť pristál. To bratia Wrightovci nedokázali," tvrdí Moura.
V Brazílii dnes nenájdete učebnicu, kde by sa písalo o bratoch Wrightovcoch. A v Brazílii nikto neoslavuje sté výročie ich úspechu. Brazílčania majú radi svoju históriu.
"Keď ľudia videli, ako Santos Dumont vzlietol, skameneli údivom. Nemohli tomu uveriť. Stroj, ľudské dielo, sa odlepil od zeme, preletel niekoľko metrov vo vzduchu a zase dosadol na zem. Bolo to ako zázrak," konštatuje na záver Rodrigo Moura.