Praha 16. decembra (TASR) - Americký výrobca lietadiel Lockheed Martin mal dnes dlhý telefonát s českou vládou v súvislosti s tendrom na dodávateľa lietadiel, ktoré nahradia starnúcu flotilu sovietskych stíhačiek MIG-21.
Tender spustil jedno z najintenzívnejších lobovaní v Českej republike. Keďže vláda pravdepodobne v stredu zverejní svoje rozhodnutie, predstavitelia spoločnosti Lockheed a diplomati vyzvali premiéra Vladimíra Špidlu, aby vyradil niekoľkých uchádzačov a umožnil nové ponuky. Krok prichádza po tom, ako česká komisia už predtým v decembri odporučila prenájom 14 švédskych bojových lietadiel JAS 39 Gripen, ktoré vyrába švédsky Saab a britská spoločnosť BAE Systems.
USA, Holandsko a Belgicko ponúkli používané lietadlá F-16, ktoré vyrába Lockheed Martin. Piata ponuka bola z Kanady a išlo o použité lietadlá F-18, vyrobené v USA.
Česká vláda by podľa viceprezidenta spoločnosti Lockheed Martin pre strednú Európu Williama Perkinsa mala využiť príležitosť vyradiť niektorých kandidátov, aby dostala tie najlepšie a finálne ponuky aj z hľadiska českých daňových poplatníkov.
Vláda nie je viazaná odporúčaním komisie, čo ponecháva otvorené dvere pre lobovanie v poslednej chvíli. To diplomati označili za extrémne intenzívne. Američania použili jemne zakrývané hrozby, keď spomenuli škody, ktoré tender môže spôsobiť v česko-amerických vzťahoch a americký obchodný tajomník sa v pondelok zastavil v Prahe počas cesty po strednej Európe, aby si domov odniesol body za poznámku, že NATO lieta najmä na lietadlách F-16.
Desať z 19 členov NATO lieta na lietadlách F-16, ale minulý rok si Maďarsko prenajalo 14 gripenov na 10 rokov. Ak by mali gripeny aj Česi, utužilo by to ich pozíciu ako alternatívu amerických stíhačiek. Severoamerický diplomat povedal, že na českú vládu sa vyvíja nepredstaviteľný nátlak. Poľsko sa rozhodlo kúpiť 48 lietadiel F-16 a Slovensko modernizuje svoju flotilu lietadiel MiG-29. Informovala agentúra Reuters.