Košice 16. decembra (TASR) - Príbeh slovenských letcov v britskom Kráľovskom letectve (RAF) v rokoch 1940-1945 približuje výstava Per ardua ad astra - Cez prekážky ku hviezdam, ktorej vernisáž bola dnes v košickom Slovenskom technickom múzeu (STM). Unikátnu výstavu, venovanú aj storočnici motorového lietania, darovala múzeu medzinárodná spoločnosť Bae Systems. Začiatkom budúceho roka sa stane trvalou súčasťou expozície Múzea letectva, ktorú STM buduje na košickom letisku.
Dar z hľadiska histórie i prítomnosti ocenil riaditeľ STM Eugen Labanič, ktorý pripomenul tradície a priority Košíc v začiatkoch lietania, ako bol napríklad prvý let balónom či pôsobenie Vojenskej leteckej akadémie generála Milana Rastislava Štefánika. "Výstava je len časťou histórie a zdôrazňuje úlohu a hrdinstvo slovenských letcov, ktorí prispeli k slobode pre moju generáciu," uviedol riaditeľ Bae Systems pre Slovensko John Barter.
Zámerom výstavy je pripomenúť významné obdobie v dejinách letectva a vyjadriť uznanie odhodlaniu a statočnosti slovenských pilotov a pozemnému personálu, ktorí spolu s českými, francúzskymi, poľskými a ďalšími letcami bojovali po boku Britov v 2. svetovej vojne.
Príbehy slovenských letcov dokumentuje fotografický, písomný a grafický materiál doplnený trojrozmernými predmetmi ako sú uniformy či vyznamenania, získané na Slovensku, v Čechách a Veľkej Británii. V rokoch 1940-1945 pôsobilo v RAF približne 3500 českých a slovenských letcov. Výstava ponúka jedinečnú kolekciu osobných údajov jeho 321 príslušníkov zo Slovenska, vrátane 230 fotografií. V Košiciach žije napríklad 83 ročný Mikuláš Spiegel, rodák zo Zemplína, ktorý obsluhoval rádiolokátor 311. bombardovacej eskadry RAF.
Podrobnejšie sú spracované životné osudy stíhacích pilotov, generálov Jána Ambruša a Ota Smika či palubných strelcov Pavla Pukančíka a Jána Šimka. Časť výstavy mapuje cestu dobrovoľníkov po rozbití Československa nacistickým Nemeckom a ich príchod do Veľkej Británie. Dominujúci fotomateriál dopĺňa na výstave galéria vyznamenaní, uniformy, prilby, modely lietadiel, poľná pošta a vojnové zápisníky.