Veľvyslanec afganského hnutia Taliban v pakistanskom Islamabade Abdul Salám Zaíf dnes uviedol, že bin Ladín dostal odporučenie afganských klerikov, aby opustil Afganistan, ale neodpovedal naň.
Podľa afganského veľvyslanca je na tajnom mieste, pričom Taliban je ochotný vyjednávať o jeho osude, ak Washington predloží dôkazy o jeho účasti na teroristických útokoch na USA. Spojené štáty však dnes opätovne vyzvali Taliban, aby vydal saudskoarabského teroristu podozrivého zo zosnovania útokov z 11. septembra na New York a Washington. Ako uviedol hovorca Bieleho domu, požiadavky prezidenta Georgea W. Busha sú jasné a nestanú sa predmetom vyjednávania či diskusie.
Americký minister obrany Donald Rumsfeld uviedol, že Washington nemá žiaden dôvod veriť Talibanu, keďže ešte pred niekoľkými dňami hnutie údajne nevedelo, kde sa bin Ládin nachádza. Personálny šéf Bieleho domu Andrew Card varoval, že USA majú v úmysle zbaviť Taliban moci, ak bude pokračovať v podpore teroristov, ako je o tom presvedčená administratíva prezidenta Busha.
Britský premiér Tony Blair dnes vyhlásil, že videl "nevyvrátiteľné dôkazy" o spojení Usámu bin Ládina s teroristickými útokmi na USA. Podľa jeho slov dôkazy pochádzajú od výzvedných služieb a "ďalších citlivých zdrojov", preto ich nemôže zverejniť. Blair zopakoval varovanie afganskému vládnucemu hnutiu Taliban a vyslovil presvedčenie, že je v silách medzinárodnej aliancie pod vedením USA zničiť sieť bin Ládina.
Americké tajné služby sa domnievajú, že bin Ládin "bezpochyby" už dávno začal pripravovať vážne protiútoky voči americkej odvete za atentáty v New Yorku a Washingtone. Informoval o tom americký denník Los Angeles Times s odvolaním sa na nemenovaného predstaviteľa Bushovej administratívy.
Podľa dnešného vydania novín New York Times začala americká Ústredná spravodajská služba (CIA) tajne vysielať tímy zástupcov do severného Afganistanu už približne pred tromi rokmi. Ich cieľom bolo presvedčiť lídrov afganskej opozície, aby zadržali a prípadne aj zabili bin Ládina.
Saudská Arábia podľa ministra obrany princa Sultána nepovolí Spojeným štátom využiť svoje základne na začatie útokov proti inej moslimskej krajine, avšak povolí americkým vojenským lietadlám využiť jej vzdušný priestor, informoval dnes saudskoarabský denník Ukáz.
Po celom svete sa počas tohto víkendu konali demonštrácie proti terorizmu, ale i možnej vojenskej reakcii Spojených štátov na teroristické útoky z 11. septembra. Najväčšia demonštrácia bola v sobotu v Ríme, kde sa v centre mesta podľa organizátorov zhromaždilo vyše 15.000 ľudí.
Na protest voči prísľubu Austrálie zúčastniť sa vojenskej akcie proti terorizmu a v snahe zastaviť odvetné útoky proti medzinárodným teroristom a vládam, ktoré ich podporujú, dnes už druhý deň za sebou vyšli demonštranti do ulíc austrálskeho Sydney.
Niekoľko tisíc osôb protestovalo v sobotu proti očakávanej americkej vojenskej operácii v reakcii na atentáty na Svetové obchodné centrum (WTC) v New Yorku a na budovu Pentagónu aj vo Washingtone. Demonštranti vyzývali americkú vládu, aby sa vzdala akejkoľvek odvety za krvavé útoky.
Približne tisíc ľudí v sobotu protestovalo proti vojne ako spôsobu reakcie na útoky v USA aj v nemeckej finančnej metropole Frankfurt. Členovia odborov, zástancovia mieru a miestna skupina Afgancov sa zhromaždili pod heslom "Solidarita áno, vojna nie".
Okolo 2000 demonštrantov sa v sobotu večer s rovnakým cieľom zhromaždilo na pokojnom proteste v Aténach. V severošpanielskej Barcelone sa na mierovej demonštrácii zúčastnilo približne 5000 ľudí pod transparentom s nápisom "Žiadne ďalšie obete. Za mier". Okolo 5000 mierových demonštrantov sa dnes zišlo aj v holandskom Amsterdame.
Medzinárodný výbor Červeného kríža (MVČK) dnes oznámil, že prvé z jeho nákladných áut so zdravotníckym materiálom dorazilo v sobotu do Kábulu. Konvoje s pomocou OSN Afganistanu s nákladom potravín, oblečenia a zdravotníckych potrieb sa vydali na cestu cez víkend po prvý raz od prerušenia dodávok pomoci po teroristických útokoch na USA spred troch týždňov.
OSN sa obáva, že ak Spojené štáty na Afganistan zdecimovaný predchádzajúcimi bojmi, suchom a chudobou zaútočia, do 1,5 milióna Afgancov bude hľadať ochranu v Pakistane.