Praha 16. decembra (TASR) - Česká kontrarozviedka, Bezpečnostná informačná služba (BIS), pred rokom na ústny pokyn jej vtedajšieho riaditeľa Jiřího Růžka sledovala školiace stredisko českej civilnej rozviedky, Úradu pre zahraničné styky a informácie (UZSI). Potvrdili to dnes výpovede šéfov tajných služieb na pôde parlamentnej Stálej komisie na kontrolu činnosti BIS.
Komisia to označila za vážny problém, ktorý mohol byť aj trestným činom. Ten však by už bol premlčaný, nakoľko k udalosti došlo v novembri 2002, teda pred viac ako rokom.
Parlamentné preverovanie prípadu sledovania jednej českej tajnej služby druhou opäť pripomenulo, že komisia Poslaneckej snemovne nemá dostatočné právomoci, a preto podľa jej predsedu Jana Klasa (ODS) de facto chýba účinná parlamentná kontrola BIS aj ďalších tajných služieb.
Poslanec Klas totiž príliš neverí vysvetleniu, že jediným dôvodom na sledovanie boli odchody bývalých pracovníkov BIS do rozviedky. Komisia pritom nemá nástroje, ako si vysvetlenie šéfov tajných služieb overiť. Aj preto sa Klas prihovára za urýchlené schválenie novely zákona o kontrole tajných služieb a riadne posúdenie prípadu štátnym zástupcom (prokurátorom), a zistenie, či nedošlo k trestnému činu.
BIS vlani údajne sledovala nielen školiace stredisko rozviedky, ale aj niekoľko príslušníkov rozviedky, v minulosti zamestnancov BIS. Bývalý riaditeľ BIS mal údajne obavy, že rozviedka mu cielene "preťahuje" zamestnancov k sebe. Od roku 2001 z BIS odišli údajne desiatky agentov, ale iba niekoľko z nich skončilo v českej civilnej rozviedke.
Pred komisiou dnes nevypovedal bývalý riaditeľ BIS Jiří Růžek, ale Klasovi v telefonickom rozhovore poprel vysvetlenie, ktoré na komisii zaznelo.
"Vysvetlil mi svoje osobné stanovisko, ktoré je v dosť veľkom protiklade s tým, čo nám dnes bolo predložené oboma riaditeľmi služieb," uviedol Klas.
"Upresňoval mi, prečo ten pokyn (na sledovanie) vydal, že to z jeho strany nebol akýsi svojvoľný akt, ale že to bolo vyvolané konkrétnou situáciou," dodal predseda parlamentnej komisie.
Sledovanie svojho školiaceho strediska odhalila samotná rozviedka. "To sledovanie trvalo niekoľko dní a boli využité všetky možné prostriedky," uviedol dnes pre Český rozhlas riaditeľ UZSI František Bublan, ale odmietol, že by kauza mala politický podtext.
"Ako komisia sme konštatovali, že došlo k porušeniu (predpisov), že je to vážne porušenie," konštatoval člen komisie na kontrolu BIS a predseda poslaneckého klubu ČSSD Petr Ibl.
"Z toho ako sme dnes rokovali a ako vypovedal riaditeľ BIS (Jiří) Lang, tak to vyzerá, že to bola osobná iniciatíva bývalého riaditeľa," dodal. Ibl aj Klas sa zhodujú, že politickému zneužitiu tajných služieb v tomto prípade nič nenasvedčuje.
"Nemám všetky informácie, ktoré potrebujem k jednoznačnému záveru, ale môžem povedať, že k ďsúkromnémuď využitiu (tajnej) služby v žiadnom prípade nedošlo. Obaja riaditelia (BIS a UZSI) jednoznačne vyvrátili možnosť, že by konali na zákazku politika či vládneho činiteľa," vysvetlil Jan Klas.
Prípadom sa zaoberal minulý piatok v Poslaneckej snemovni aj Výbor pre obranu a bezpečnosť.