Kyjev 30. septembra (TASR) - Na Ukrajine si dnes pripomenuli 60. výročie začiatku tragédie Babieho Jaru, v ktorom nemeckí fašisti po obsadení Kyjeva začali koncom septembra 1941 masovo likvidovať civilné obyvateľstvo. Odvtedy sa toto meno stalo symbolom jedného z najhroznejších prejavov holokaustu s desaťtisíckami obetí.
V areáli pamätníka obetiam nacizmu v Babom Jare sa konalo spomienkové zhromaždenie. Pri tejto príležitosti položili na mieste tragédie symbolický základný kameň budúceho pamätného komplexu s parkom obetiam nacistického prenasledovania. Ten sa stane súčasťou kultúrneho centra Dedičstvo (založeného v Kyjeve v roku 1995) s múzeom židovského života a tradícií na Ukrajine a vo východnej Európe vrátane holokaustu a s domom obnovy židovskej občiny. V rámci ceremoniálu sprístupnili aj pamätník detským obetiam Babieho Jaru.
Ukrajinský prezident Leonid Kučma označil túto tragédiu predovšetkým za bolestné ponaučenie pre Ukrajincov. Podľa neho treba rátať s každou krajinou, národom a národnosťou, ktoré môžu urobiť vklad do rozvoja ľudstva. "Nerobíme závery z histórie. Každý sa pokúša stavať svet na svoj spôsob. Najprv po roku 1917 chceli vybudovať komunizmus a k čomu to viedlo - vidíme sami osobitne na bývalom sovietskom území," uviedol prezident.
Iba za prvé dva dni nacisti zastrelili na tomto mieste vyše tridsaťtisíc ľudí najmä židovskej národnosti z okrajových kyjevských častí. Počas dvoch rokov fašistickej okupácie ukrajinskej metropoly do jesene 1943 v Babom Jare zavraždili spolu podľa odhadov najmenej 150-tisíc ľudí viacerých národností. Hitlerovci ich likvidovali každý utorok a piatok neskôr už bez rozlišovania národnostnej príslušnosti. Na smrť tam privážali aj židovských vojnových zajatcov z kyjevských filtračných koncentračných táborov. Zavraždili aj desaťtisíce židov-utečencov zo západnej Ukrajiny, Bukoviny, Poľska a dokonca Nemecka.
Ukrajinskí židia si pripomínajú tragédiu Babieho Jaru pred svojim Novým rokom (Roš Hašana). Začiatok likvidácie obyvateľstva pred 60. rokmi totiž splynul so židovským sviatkom Jom Kippur (Deň vykúpenia), posledným z desiatich dní pokánia, ktorými sa začína židovský Nový rok.
(spolupracovník TASR Martin Benko) juh