(EÚ). Ako zdôraznil Korčok, v súčasnosti sa tento model prejavuje pri Schengene alebo menovej únii. "SR sa chce v týchto dvoch konkrétnych oblastiach čo najskôr zúčastniť,“ dodal Korčok. Bývalý hlavný vyjednávač SR s úniou Ján Figeľ si naopak myslí, že všetkým členom EÚ prospeje jednota. "Ak je rozdelená na starých a nových, veľkých a menších, nebude úspešná,“ konštatoval Figeľ. Posilnenú spoluprácu v EÚ medzi niektorými krajinami však nepovažuje za problém, naopak, je podľa neho dôležitá.
Slovenská diplomacia dúfa, že sa európskej dvadsaťpäťke podarí čo najskôr dohodnúť na ústavnej zmluve EÚ. "Ak by sa predĺžila inštitucionálna diskusia, zviazalo by to EÚ ruky pri riešení základných otázok ako je prosperita, bezpečnosť a lepšie fungovanie trhu,“ povedal Korčok. Budúce írske predsedníctvo však už naznačilo, že sa európskou ústavou mieni zaoberať až na riadnom jarnom summite v marci. Dovtedy by sa mali lídri krajín EÚ dohodnúť na kompromisnom znení ústavnej zmluvy. Podľa Korčoka by mali rokovania začať tam, kde skončili v Bruseli. “Nebolo by dobré, keby sa otvárali otázky, ktoré už Brusel uzavrel,“ povedal dnes na rokovaní Zahraničného výboru NR SR.
Budúcim a súčasným členom EÚ sa podarilo nájsť zhodu v systéme rotácie v sektorálnych radách, predsedovi Európskej rady, bezpečnostnej a zahraničnej politike, daňovej a sociálnej politike a ďalších. Otvorená zostala napríklad preambula a ukotvenie kresťanských hodnôt, zloženie Európskej komisie a parlamentu. Najproblematickejší je systém väčšinového hlasovania, kde Poľsko a Španielsko trvá na váhe hlasov podľa zmluvy z Nice.
zp;zd;jj