Londýn 16. decembra (TASR) - Otázka, kto by mal súdiť zadržaného irackého diktátora Saddáma Husajna je podľa britských novín Times zásadná. A nielen preto, že treba dosiahnuť spravodlivý trest za tisíce popravených a milióny zabitých vo vojnách, ktoré iracký vodca rozpútal, ale aj preto, že súd so Saddámom bude definujúcim momentom irackej histórie.
Súd verdiktom nad Saddámom rozhodne o tom, či sa môže začať proces zmierenia v krajine, ktorá je taká traumatizovaná následkami jeho vlády. Rozsudok rozhodne aj o tom, či tí Arabi, ktorí dlho irackému prezidentovi tlieskali za odpor voči Západu, uvidia v Saddámovi Husajnovi mučeníka alebo diabolského tyrana. A to si musí uvedomovať aj Saddám Husajn.
Je v jeho záujme, aby ho nesúdili vlastní ľudia. Pre neho by bolo najlepšie, keby ho súdil nejaký súd pod záštitou OSN v Haagu. Tam, uväznený v závideniahodnom komforte, by mohol - podobne ako Slobodan Miloševič - dúfať, že sa mu podarí maskovať svoje zločiny proti ľudskosti právnymi argumentmi, rečami o politickej orientácii jeho nepriateľov a naťahovať proces na roky, píšu Times.
Volanie rôznych skupín po medzinárodnom procese, údajne zaručujúcom spravodlivý rozsudok, považujú noviny za naivné a nemiestne. Niektorí západní štátnici sú však za to, aby Saddáma Husajna súdili Iračania v Iraku. Existujú však obavy, že - ako uviedol jeden zo šiitských lídrov - Saddám bude popravený hneď prvý deň po tom, ako Irak získa späť svoju nezávislosť.
Západ musí dať Iračanom jasne najavo, že medzinárodné spoločenstvo prijme výsledok len takého súdu, ktorý bude považovaný za korektný, dodávajú Times.
Guardian ale pripomína, že na zozname zločinov Saddáma Husajna sú masové vraždy i invázie do susedných štátov a akýkoľvek súd, aj keď bude spravodlivý, vyvolá dilemy. Preto by mal Saddáma súdiť tribunál pod záštitou OSN. Za najlepší model považuje tento denník zmiešaný súd, ktorý by tvorili ako irackí, tak medzinárodní sudcovia. Súd totiž nemá byť len prostriedkom na to, aby Saddám Husajn platil, ale aby sa celý národ dočkal spravodlivosti.
Daily Telegraph sa však domnieva, že Saddáma Husajna by mali súdiť Iračania. Tí, ktorí propagujú medzinárodný súd zabúdajú, že je to súd poslednej inštancie a mal by byť využitý len v prípade, keď národné inštitúcie zlyhajú, alebo keď chýba dostatočná politická vôľa, argumentuje Daily Telegraph.
Podľa denníka práve toto boli prípady Srbska či Rwandy, lenže v Iraku je situácia iná. Dočasná vláda získala legitimitu na základe rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN a má dostatočné nástroje na to, aby predviedla Saddáma Husajna pred domáci súd, uzatvára Daily Telegraph.