ickej strany Lien Čchan tiež prisľúbil zrušiť zákaz na priame dopravné spojenie s Čínou, ak bude v marci zvolený za prezidenta.
Čchenov plán uskutočniť prezidentské voľby s referendom, s výzvou Pekingu odstrániť rakety namierené na taiwanské územie, je krok, ktorý vyvolal kritiku Washingtonu aj Pekingu. "Všetci súhlasíme, že rakety rozmiestnené pozdĺž pobrežia Číny predstavujú pre Taiwan skutočnú hrozbu. Ale nie je potrebné referendum, aby sa zistila vôľa ľudu o tejto záležitosti," povedal Lien novinárom. "Nie sme schopní urobiť rozhodnutie o budúcnosti oboch strán tejto úžiny v týchto osobitných voľbách. To je dôvod, prečo zanecháme túto veľmi kľúčovú a významnú otázku budúcim generáciám."
Trenice medzi Čínou a Taiwanom vzrástli odvtedy, ako taiwanský parlament minulý mesiac schválil návrh zákona umožňujúci referendá. Peking považuje Taiwan za odtrhnutú provinciu a pohrozil útokom, ak ostrov vyhlási štátnu suverenitu.
Americký prezident George W. Bush na stretnutí s čínskym premiérom Wenom Ťia-paom minulý týždeň uviedol, že Washington je proti akémukoľvek jednostrannému rozhodnutiu Číny alebo Taiwanu zmeniť súčasný stav. Ale v upozornení Čchenovi, ktorého štvorročné funkčné obdobie vyvrcholí v máji na budúci rok, uviedol, že "vyjadrenia lídra Taiwanu naznačujú, že chce možno prijať jednostranné rozhodnutie na zmenu status quo".
Zdá sa, že nacionalisti mienia urobiť jasnú čiaru medzi nimi a Čchenom, ktorý chce presadiť referendum, ale hovorí, že v ňom nejde o nezávislosť, ani o zmenu politického stavu. Čeliac tvrdému volebnému boju, Čchen uviedol, že Čína a Taiwan sú samostatné krajiny, s cieľom získať podporu voličov, ktorí sú za nezávislosť ostrova. Lien prisľúbil zriadenie priamych dopravných liniek s Čínou v priebehu roka, ak bude zvolený za prezidenta. "Môžeme iniciovať priame služby zhruba do roka," povedal Lien. Taiwan má zakázané priame letecké a lodné spojenie s Čínou od ich rozdelenia na konci občianskej vojny v roku 1949. Obchod a turizmus smerujú prevažne cez Hongkong.