Washington 15. decembra (TASR) - Americký prezident George W. Bush dnes znova obhajoval rozhodnutie vylúčiť odporcov vojny v Iraku z možnosti získať hlavné kontrakty pri obnove povojnovej krajiny v celkovej výške 18,6 miliardy dolárov.
"Myšlienka vynaloženia peňazí daňovníkov na kontrakty pre firmy (z krajín), ktoré sa nezúčastnili na prvotnom útoku, je niečo, čo som sa jednoducho nechystal urobiť," vyhlásil Bush. Americkí daňoví poplatníci podľa neho chápu rozhodnutie odmeniť podniky z krajín, ktoré pomohli Spojeným štátom v Iraku. Patrí k nim aj Slovensko.
Pentagón dnes oznámil, že konferenciu pre spoločnosti, ktoré sa chcú uchádzať o rekonštrukčné kontrakty v Iraku, presunuli po predošlých odkladoch z tohto piatku na začiatok januára. Zdôraznil však, že tento krok nesúvisí s polemikou okolo obmedzenia výberového konania.
Podľa zástupcu ministerstva obrany prejavili tisíce firiem záujem o 26 nových kontraktov, ktoré pokrývajú oblasti elektrickej energie, spojov, verejných budov, dopravy, verejných prác a justície, ako aj obnovy irackej armády.
Pentagón zostavil zoznam 63 krajín, ktorých firmy budú môcť predkladať ponuky na druhú sériu hlavných kontraktov. Patria k nim:
Afganistan, Albánsko, Angola, Austrália, Azerbajdžan, Bahrajn, Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Dominikánska republika, Egypt, Eritrea, Estónsko, Etiópia, Filipíny, Gruzínsko, Holandsko, Honduras, Island, Irak, Japonsko, Jordánsko, Katar, Kazachstan, Kolumbia, Kostarika, Kórejská republika, Kuvajt, Litva, Lotyšsko, Macedónsko, Maďarsko, Maroko, Marshallove ostrovy, Mikronézia, Moldavsko, Mongolsko, Nový Zéland, Nikaragua, Nórsko, Omán, Palau, Panama, Poľsko, Portugalsko, Rumunsko, Rwanda, Salvádor, Saudská Arábia, Singapur, Slovensko, Spojené arabské emiráty, Spojené kráľovstvo, Spojené štáty, Šalamúnove ostrovy, Španielsko, Taliansko, Thajsko, Tonga, Turecko, Uganda, Ukrajina a Uzbekistan.
Podniky z krajín, ktoré nie sú na zozname, sa budú môcť uchádzať o subdodávateľské zmluvy.