Dubaj 15. decembra (TASR) - Na ropu bohaté arabské krajiny okolo Perzského zálivu privítali zadržanie bývalého irackého diktátora Saddáma Husajna a vyjadrujú nádej, že to bude signál začiatku stability v oblasti.
Rada pre spoluprácu arabských štátov v Perzskom zálive (GCC), ktorej členom je Saudská Arábia, Katar, Bahrajn, Omán, Kuvajt a Spojené arabské emiráty (SAE), by si želala, aby zajatie Saddáma prinieslo v tejto oblasti zmenu k lepšiemu.
"Zajatie Saddáma Husajna je veľkým úspechom, krokom na ceste k obnoveniu stability a národnej jednoty v Iraku, keďže bývalý režim bol v tomto regióne destabilizujúcim faktorom," uviedol generálny tajomník GCC Abdurrahmán al-Attija.
Bahrajn v nedeľu vyslovil nádej, že zadržanie exdiktátora povedie k začatiu "novej kapitoly v histórii Iraku".
Prvým štátom v oblasti Perzského zálivu, ktorý privítal správu o zatknutí Saddáma Husajna, bol Kuvajt. Ten sa v roku 1990 stal obeťou irackej okupácie. Kuvajtský premiér Sabáh al-Ahmad as-Sabáh uviedol, že ide o "spravodlivý trest v očiach Kuvajťanov, ktorí trpeli" počas okupácie.
Noviny Gulf News v SAE označili zadržanie bývalého irackého prezidenta za "okno nádeje" pre Irak a konštatovali, že je to moment optimizmu, ktorý musia využiť irackí lídri aj koaličné sily.
Ako však uviedli niektoré ďalšie arabské denníky, mnohí Arabi privítali túto správu so značnou trpkosťou - radosť nad tým, že bývalý diktátor je za mrežami, im kazí skutočnosť, že z toho profituje hlavne americký prezident George W. Bush.