Baku 14. decembra (TASR) - Desaťtisíce ľudí sa zhromažďujú v azerbajdžanskej metropole Baku na dnešný pohreb bývalého prezidenta Gejdara Alijeva. Úrady uzavreli ulice a rozmiestnili vojakov v prezidentskom paláci, kde je na katafalku vystavená rakva s pozostatkami dlhoročného lídra.
Osemdesiatročný Alijev zomrel v piatok na zlyhanie srdca na klinike v americkom Clevelande, kde bol hospitalizovaný pre problémy so srdcom a pečeňou.
Azerbajdžanská vláda vyhlásila v sobotu sedem dní smútku. Úrady sa pripravujú na zvládnutie miliónového davu ľudí, ktorí si podľa ich odhadov prídu uctiť Alijevovu pamiatku, a rozmiestnila v lokalite ozbrojených vojakov.
Alijevova najbližšia rodina sa zhromaždila v prezidentskej rezidencii na sklonku nedele na tradičné bdenie pri nebohom. Pred budovou boli smútiaci ľudia s portrétmi zosnulého lídra s čiernymi stužkami na okraji a ticho plakali.
Prípravy na pohreb má na starosti osobitná komisia pod vedením Alijevovho syna Ilhama, ktorého otec vymenoval najprv za premiéra a pripravil mu pôdu pre víťazstvo v októbrových prezidentských voľbách. Politológovia to označili za vznik prvej mocenskej dynastie v bývalom Sovietskom zväze.
Zosnulý exprezident bol protežantom bývalého sovietskeho lídra Leonida Brežneva. V roku 1967 sa stal šéfom azerbajdžanskej KGB. O dva roky neskôr bol už lídrom Komunistickej strany Azerbajdžanu. V roku 1982 postúpil až do sovietskeho politbyra, odkiaľ ho v roku 1987 Michail Gorbačov vyhodil a obvinil z bratríčkovania, rodinkárstva a luxusného života na náklady strany.
Začiatkom 90. rokov sa mu podaril politický comeback v Azerbajdžane, kde sa stal predsedom parlamentu a zakrátko prezidentom.
Počas pôsobenia v najvyššom úrade utláčal disidentov a cenzuroval médiá, ale aj tak bol v Azerbajdžane veľmi populárny. Vypestoval si imidž múdreho otca vlasti a ulice boli vyzdobené jeho portrétmi a výrokmi.
Za jeho vlády sa prevažne moslimský Azerbajdžan začal orientovať viac na USA. Jeho vojaci slúžia v mierových misiách v Afganistane.