končilo sa tmavé a bolestivé obdobie v irackej histórii. Teraz sa môžu všetci Iračania dať dokopy, odmietnuť násilie a vybudovať nový Irak," povedal Bush. "Už nikdy sa nemusíte obávať vlády Saddáma Husajna. Všetci Iračania, ktorí sa postavili na stranu slobody, zvíťazili," dodal.
Husajnove zatknutie však podľa Busha neznamená, že sa skončia útoky proti americkým a spojeneckým silám v Iraku: "Zatknutie Husajna neznamená koniec násilia v Iraku. Naďalej budeme musieť čeliť teroristom, ktorí budú radšej zabíjať nevinné obete, ako by mali akceptovať príchod slobody do srdca Blízkeho východu."
O Husajnovom zatknutí informoval v nedeľu v Bagdade šéf prechodnej americkej správy Iraku Paul Bremer. "Dámy a páni, dostali sme ho. Saddám Husajn bol zatknutý v sobotu 13. decembra, približne o 20:30 miestneho času (18:30 SEČ) v pivnici v meste ad-Dawar, nachádzajúcom sa asi 15 kilometrov na juh od Tikrítu," povedal Bremer. Na tlačovke neskôr Američania pustili videozáznam, na ktorom je zachytený Saddám Husajn vo väzení, ako sa podrobuje lekárskej prehliadke. Má hustú bradu a je neupravený, lekárom nekladie žiadny odpor.
Husajna zadržali americkí vojaci v spolupráci s kurdskými bojovníkmi. Ako informoval šéf irackej vládnej rady Abdul-Atíz al-Hakim, jeho identitu už potvrdili aj testy DNA. "Mám tú česť oznámiť irackému ľudu, že Saddám Husajn bol zatknutý," povedal al-Hakim na spoločnej tlačovej konferencii so španielskou ministerkou zahraničných vecí Anou Palaciovou v Madride.
K Husajnovmu zatknutiu sa už vyjadril aj britský premiér Tony Blair: "Nad Irakom sa roztiahli mraky, Saddám sa už nikdy nevráti," vyhlásil pre televíziu Sky News. Američanom v nedeľu medzi prvými zagratulovali francúzsky prezident Jacques Chirac a nemecký kancelár Gerhard Schröder. Obaja pritom patrili k najväčším kritikom americkej vojenskej akcie na jeho zosadenie. "Prezident (Chirac) sa veľmi teší zo zatknutia Saddáma Husajna. Ide o veľkú udalosť, ktorá by mala výraznou mierou prispieť k demokratizácii a stabilizácii Iraku a pomôcť obyvateľom krajiny na ceste k vytvoreniu suverénneho Iraku," uviedla Chiracova hovorkyňa Catherine Colonnaová. Schröder poslal do Bieleho domu telegram. "Správa o zatknutí Saddáma Husajna je pre mňa veľmi radostná. Gratulujem vám k úspešnej operácii. Saddám Husajn spôsobil strašné utrpenie svojmu ľudu a celému regiónu. Dúfam, že jeho zatknutie pomôže medzinárodnému spoločenstvu v úsilí o obnovu a stabilizáciu Iraku," uvádza nemecký kancelár v telegrame.
K zatknutiu Husajna Američanov doviedol tip od istého Iračana, ktorého zadržali v posledných dňoch. V rozhovore pre agentúru Reuters to povedal predstaviteľ americkej administratívy, ktorý si prial v anonymite. Totožnosť Iračana, ktorý Američanom pomohol, však americký diplomat odmietol uviesť. Nejde podľa neho "o žiadne veľké meno".
Američania v posledných týždňoch vystupňovali pátranie po Husajnovi a po ľuďoch z jeho blízkeho okolia, ktorí by ich mohli doviesť na správnu stopu. Agenti americkej tajnej služby vytipovali ľudí, ktorí boli v minulosti v Husajnovej blízkosti, a snažili sa ich vypátrať. "Získali tipy na nové lokality, kde našli nových ľudí, ktorí im dali tipy na nové lokality, kde našli ďalších ľudí. Tí im dali tip na miesto, kde boli včera s tým, že by tam mohol byť Saddám. A on tam bol," vysvetľuje diplomat. Na zatknutí Husajna sa podľa neho okrem tajných služieb podieľali aj americkí vojaci z rôznych jednotiek, okrem iného aj z elitnej Task Force 21.