"Nepriatelia zahraničných koaličných síl a ich irackých spojencov doteraz vytrvalo tvrdili, že my, Briti, Američania a príslušníci iných národov bojujeme proti islamu a moslimom. Obeťami represívnej politiky zvrhnutého diktátora však boli v prvom rade vyznávači islamu, ktorí teda môžu mať najväčšiu radosť z jeho dnešného zatknutia", zdôraznil britský premiér.
Podľa jedného z najvernejších spojencov šéfa Bieleho domu vo vojne proti Iraku, španielskeho premiéra Josého Maríu Aznara, sa dnešným zatknutím Saddáma Husajna odstránila hlavná prekážka na ceste k dosiahnutiu mieru, slobody a demokracie v Iraku.
"Zvrhnutý diktátor, pre ktorého konečne prišiel čas pykania za početné zločiny, bol prvoradou príčinou chudoby a utrpení irackého ľudu," zdôraznil Aznar pred kamerami viacerých televíznych staníc.
Nemecký spolkový kancelár Gerhard Schröder, ktorý podobne ako francúzsky prezident Jacques Chirac nesúhlasil s vojenskou ofenzívou USA a Veľkej Británie v Iraku, formou telegramu zablahoželal šéfovi Bieleho domu G.W. Bushovi za zatknutie Saddáma Husajna a vyjadril nádej, že táto úspešná akcia umožní medzinárodnému spoločenstvu urýchliť proces stabilizácie a rekonštrukcie Iraku.
Americké jednotky zatkli Saddáma pri Tikríte v rámci operácie Ranné zore, na ktorej sa zúčastnilo 600 vojakov. Zásah trval 90 minút. Vojaci Saddámovi odstránili falošnú bradu a odobrali vzorky pre DNA test. Exdiktátor nekládol pri zatýkaní nijaký odpor, spolupracoval a komunikoval.
Vojaci si počas nočnej akcie všimli podozrivý objekt, ktorým bol maskovaný vchod do podzemného úkrytu. Saddám spal v skrýši s ventiláciou v hĺbke tri metre pod zemou. So sebou mal dva samopaly kalašnikov, jednu pištoľ a 750.000 dolárov. Jeho sprievod tvorili dvaja spoločníci.
4 20 ko ed