ské krajiny EÚ, vrátane Nemecka, Belgicka a Luxemburska, naznačili, že by sa tiež mohli spojiť s tvrdým jadrom rovnako zmýšľajúcich krajín, čím sa zvyšuje pravdepodobnosť dvojstupňovej Európy, ktorá náhle vyplynula z bruselskej slepej uličky.
Chirac pred novinármi povedal, že by si prial vidieť zoskupenie krajín, ktoré by spoločne pracovali na užšom budovaní Európy a spolupráci. "Išlo by o motor, príklad, ktorý by umožnil napredovať Európe rýchlejšie, ďalej a lepšie," uviedol Chirac poukazujúc na obranu, ekonomickú politiku a spravodlivosť ako tri oblasti, na ktorých by mohli určité krajiny užšie spolupracovať vo vnútri únie. Precedens už existuje, keď 13 z 15 terajších členov únie zaviedlo spoločnú menu euro a predvoj piatich krajín v polovici 80-tych rokov otvoril hraničnú reguláciu, k čomu sa neskôr pripojili aj ostatné krajiny.
Chirac ďalej uviedol, že si sám nedal za cieľ vytvorenie dvojstupňovej Európy, avšak nemecký kancelár Gerhard Schröder povedal, že to bude nevyhnutné bez rýchlej dohody na ústave. "Ak nedosiahneme dohodu v blízkej budúcnosti, potom vznikne dvojstupňová Európa. Išlo by logiku takéhoto konečného zlyhania," uviedol Schröder na tlačovej besede.
Rozhovory o novej ústave EÚ skrachovali na spore v súvislosti so systémom hlasovania, keď Španielsko a Poľsko odmietlo požiadavku Nemecka a Francúzska zmeniť systém hlasovacích práv, ktorý je v nepomere s veľkosťou ich populácie.