európskeho bloku. Premiér vyjadril sklamanie nad neúspechom vrcholnej schôdzky. Ako povedal, dnes je ťažké povedať, kto má v rukách Čierneho Petra. Zdôraznil však, že únia sa rozšíri o desať krajín v plánovanom termíne, teda v máji 2004, a v platnosti zostáva Zmluva z Nice.
Uviedol, že nebolo plenárne zasadnutie, preto podľa bilaterálnych rokovaní ťažko povedať, kto urobil chybu a komu pripísať neúspech. "Neprispel by som k dobrým bilaterálnym vzťahom, keby som nejakú konkrétnu krajinu obvinil," uviedol. Premiér vyjadril pochybnosť, že únia bude o dva-tri mesiace ďalej, pretože podľa neho je proces prijímania ústavnej zmluvy v súčasnosti zablokovaný. Situáciu však netreba dramatizovať. "Únia má pravidlá (Zmluva z Nice), podľa ktorých sa môže v budúcnosti rozhodovať." V marci írsky premiér Bertie Ahern predloží správu, ktorá vzíde z konzultácií medzi jednotlivými krajinami, a v ktorej navrhne možnosti ďalšieho postupu.
Dzurinda, ktorý sa dnes stretol aj so súčasným predsedom Európskej rady, talianskym premiérom Silviom Berlusconim, bol spokojný s balíkom návrhov, ktorý ponúklo talianske predsedníctvo. Patrila k nemu trojitá kvalifikovaná väčšina, ale tiež možnosť dvojitej s tým, že by platila do roku 2014 a potom by sa rozhodlo, čo ďalej. Treťou možnosťou by bolo zachovanie platnosti Zmluvy z Nice do roku 2008. Slovensku vyhovovala aj ponuka jednomyseľného hlasovania, čiže veto, v oblasti daní, rozpočtu, v sociálnej politike a trestnom práve. V návrhu mala zelenú aj jedna z hlavných priorít SR, jedna krajina - jeden komisár - jeden hlas. "Bol som pripravený akceptovať dohodu, ktorá bola pre Slovensko vynikajúca. Musím ale rešpektovať, že je nás 25," uviedol slovenský premiér.