Bagram 13. decembra (TASR) - Prioritný záujem amerického velenia je v súčasnosti náplňou činnosti slovenskej ženijno-letiskovej jednotky pôsobiacej na leteckej základni v afganskom Bagrame, asi 50 kilometrov severne od metropoly Kábul.
Takmer štyri desiatky vojakov sa zaoberajú budovaním tzv. Taxiway - 90 metrov dlhej spojnice medzi rolovacou dráhou a odstavnou plochou pre lietadlá.
Záujem Američanov o rýchle dokončenie stavby dokumentuje aj to, že na ich žiadosť slovenská jednotka pozastavila činnosť na piatich ďalších projektoch a na základe rozhodnutia velenia má k dispozícii všetky potrebné kapacity, vrátane techniky jednotiek iných spolupracujúcich krajín - predovšetkým vo forme domiešavačov privážajúcich betón z miestnej betonárky, ktorá teraz materiál vyrába hlavne pre Taxiway.
Spojovacia dráha bude pozostávať zo siedmich betónových pásov, pričom ich stavba si vyžaduje veľkú presnosť. Pôvodný termín dokončenia bol 15. január 2004, pred časom Američania požiadali o trojtýždňové skrátenie termínu, to jest do 25. decembra.
Podľa slovenských vojakov americké velenie ani neverí, že skrátený termín sa podarí dodržať. Vzhľadom na to, že jeden pás dráhy vybetónujú za deň a iná skupina zároveň pripravuje debnenie susedného pásu, v prípade pretrvávania priaznivého počasia by úlohu mohli splniť do 17. decembra. Stavebné práce sa konajú za plnej prevádzky letiska, takže aktivity ženistov - v niektoré dni častejšie, inokedy menej - narúšajú rolujúce stroje, ktorým treba uvoľniť dráhu.
V Bagrame pôsobí 40 Slovákov, z toho väčšina - s výnimkou vojakov určených na zabezpečenie fungovania základne - sa priamo podieľa na stavebných prácach, vrátane dôstojníckych kádrov.
Slovenská jednotka sa na operácii Trvalá sloboda zúčastňuje od augusta 2002, v súčasnom zložení je od ostatnej rotácie zo septembra tohto roku. Doteraz okrem iného ukončila práce na oprave vzletovo-pristávacej dráhy, výstavbe rolovacej dráhy a odstavnej plochy pre transportné lietadlá, tiež opravili krátery na ploche a poškodené časti odstavnej plochy pre vrtuľníky.
Okrem slovenských ženistov v Bagrame pôsobia aj rovnaké tímy z iných krajín, vrátane amerického, ktorý je súčasťou vzdušných síl USA. Tiež tam funguje asi 150 Poliakov a dve stovky Juhokórejčanov.
Veliteľ slovenskej jednotky, podplukovník Ján Truska odmieta porovnávať jednotlivé ženijné oddiely a zdôrazňuje, že na leteckej základni sú všetky stavebné činnosti dôležité. Dodáva však, že podľa vyjadrení Američanov je velenie základne s prácou Slovákov veľmi spokojné. Spokojnosť s prácou Slovákov vyjadril aj hovorca amerických síl v Afganistane, podplukovník Bryan Hilferty. "Robia skvelú prácu a v mene generála (Lloyda) Austina môžem len poďakovať, že tu sú," povedal tento týždeň na novinárskom brífingu.