u, ktorú treba bezodkladne využiť, a vyjadril sa aj k neoficiálnemu mierovému plánu - Ženevskej dohode, ktorá je podľa neho za súčasných okolností príliš "absolutistická".
"Opäť je tu obmedzená príležitosť - jednotlivé strany musia podniknúť pozitívne kroky, aby skutočne obnovili mierový proces," vyhlásil Roed-Larsen. "Teraz je čas, aby si splnili záväzky, ktoré pre nich vyplývajú z cestovnej mapy," dodal.
Roed-Larsen odmietol neoficiálnu mierovú iniciatívu bývalých izraelských a palestínskych predstaviteľov, známu ako Ženevská dohoda, a to aj napriek tomu, že sa o nej generálny tajomník OSN Kofi Annan nedávno vyslovil s uznaním. Podľa Roed-Larsena jedinú schodnú cestu ponúka "cestovná mapa" - dokument, ktorý spoločne presadzujú Spojené štáty, EÚ, Rusko a OSN a ktorý načrtáva jednotlivé kroky, potrebné pre nastolenie mieru medzi Palestínčanmi a Izraelčanmi a vedúce k vytvoreniu samostatného palestínskeho štátu do roku 2005.
Ženevská dohoda na rozdiel od cestovnej mapy ignoruje potrebu postupného riešenia konfliktu a rovno predkladá plán pre konečné izraelsko-palestínske vyrovnanie, podľa ktorého by sa Izrael mal vzdať väčšiny palestínskych území, ktoré okupuje od roku 1967. Takýto prístup možno podľa Roed-Larsena za súčasných politických podmienok považovať za "absolutistický" a vyslanec dodáva, že "dokonca aj samotní tvorcovia tohto plánu si uvedomujú, že jeho rýchla implementácia je v súčasnej politickej klíme nemožná". Riešením pre Blízky východ je cestovná mapa a "odvážne opatrenia na budovanie vzájomnej dôvery" medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi, argumentuje Roed-Larsen.