lýva to z najnovšej štúdie organizácie Trust for America`s Health, z ktorej vyplýva, že iba deväť z 50 štátov USA spĺňa viac ako polovicu z desiatich bodov určujúcich pripravenosť, ktoré vypracovala skupina expertov z oblasti zdravotníctva.
Žiadny zo štátov nespĺňa viac ako sedem bodov, väčšina len päť alebo menej. Washington D.C., ktorý je považovaný za hlavný terč prípadných útokov kvôli koncentrácii vládnych úradov a národných pamätníkov, dosahuje iba tri z 10 bodov.
"Sme pripravení, alebo nie? Odpoveď je: nie," uviedla Shelley Hearnová, výkonná riaditeľka organizácie vo vyhlásení, v ktorom zdôraznila, že je čas vážne sa zamyslieť nad hazardným prístupom k verejnému zdraviu a zabezpečiť sa proti celej škále možných hrozieb. Trust for America`s Health je nezisková, nestranícka skupina zameraná na verejné zdravie, ktorej činnosť podporujú viaceré súkromné nadácie.
Organizácia uviedla, že sieť voľne združených miestnych, štátnych a federálnych zdravotných agentúr, tvoriaca americký verejný zdravotný systém, bola zanedbaná dvadsať rokov pred útokmi na New York a Washington 11. septembra 2001, ktoré zdôraznili potrebu vyššej úrovne pripravenosti na mimoriadne situácie. Aj keď Kongres poskytol 1,8 miliardy dolárov štátnym a miestnym vládam na nákup zariadenia, školenia pracovníkov a zdokonalenie plánov reakcie na nové hrozby, kríza štátneho rozpočtu zabrzdila úsilie pripraviť sa na prírodné hrozby alebo hrozby spôsobené človekom.
Podľa štúdie iba Florida a Illinois majú dostatočný počet zdravotných sestier, lekárov a farmaceutov, ktorý federálna vláda považuje za potrebný na prijatie a distribúciu protilátok a zdravotných zásob v štáte v prípade mimoriadnej situácie.