y, ktorý sa vo štvrtok začal v Bratislave. Na podujatí, ktoré organizuje Centrum pre európske a severoatlantické vzťahy a Centrum pre medzinárodné bezpečnostné a strategické štúdie pod záštitou Vedeckého programu NATO, vystúpia predstavitelia ministerstiev obrany z viacerých členských krajín NATO, ako aj krajín, ktoré sa stanú členmi aliancie v máji budúceho roka.
Organizátori projektu by chceli z účastníkov seminára vytvoriť "strategickú skupinu" ľudí, ktorí budú o probléme profesionálnych ozbrojených síl diskutovať aj v budúcnosti. Výsledky ich činnosti by mali byť inšpiráciou aj pre NATO. Ako na úvod bratislavského stretnutia zdôraznil bývalý poradca generálneho tajomníka NATO pre Strednú a Východnú Európu Chris Donnelly, problém profesionalizácie armády je akútny najmä v Európe. Hoci európske členské krajiny aliancie vydávajú na obranu značné prostriedky, ich ozbrojené sily sú takmer nepoužiteľné v boji proti novým hrozbám, akými sú terorizmus či šírenie zbraní hromadného ničenia, tvrdí Donnelly.
Vo štvrtok budú účastníci seminára diskutovať okrem iného o vojenských tradíciách, ktoré do istej miery predurčujú vývoj v ozbrojených silách európskych krajín. Pokúsia sa odpovedať na otázku, či sú pre súčasný svet vhodnejšie profesionálne ozbrojené sily alebo armáda zostavená z vojakov základnej služby, prípadne kombinácia oboch modelov. Špeciálne sa v tejto súvislosti zamerajú na problematiku menších krajín. V piatok sa budú účastníci seminára venovať najmä otázkam výdavkov na obranu, témou jedného z panelov budú aj spôsoby, akými sa dá merať produktivita a efektivita ozbrojených síl. Z podujatia vyjde s menším časovým odstupom publikácia, ktorá podľa jej zostavovateľov nebude len súhrnom vystúpení na seminári, ale skôr celistvým analytickým materiálom.