porušujú svetové obchodné právo. "Európska komisia (EK) teraz preskúma 26 dotknutých kontraktov, aby zistila, či tieto obmedzenia pri štátnych zákazkách týkajúcich sa rekonštrukcie Iraku sú v zhode so záväzkami Spojených štátov voči Svetovej obchodnej organizácii," uvádza sa vo vyhlásení EK. "Ako prvé opatrenie bude EK požadovať od úradov Spojených štátov všetky nevyhnutné informácie týkajúce sa týchto obmedzení," píše sa ďalej vo vyhlásení.
Bushova administratíva už istý čas naznačovala, že krajiny, ktoré vystupovali proti vojne v Iraku, ponesú dôsledky pri účasti na následnej obnove vojnou zničenej krajiny. Smernice, ktoré zverejnil námestník amerického ministra obrany Paul Wolfowitz, teraz oficiálne potvrdzujú, že o kontrakty súvisiace s obnovou Iraku, v celkovej hodnote takmer 19 miliárd dolárov, sa tieto krajiny nebudú môcť uchádzať.
Ide o celkovo 26 kontraktov, ktoré zahŕňajú spoluprácu pri obnove ropného a energetického priemyslu, telekomunikácií, vodnej, elektrickej a plynovej siete, verejných prác, zdravotníctva, bytovej výstavby či armádnych dodávok. V smerniciach sa úplne jednoznačne nariaďuje, že o tieto kontrakty sa môžu uchádzať len Spojené štáty, Irak a krajiny, ktoré Pentagon označuje buď za koaličných partnerov alebo za prispievajúce krajiny. Spoločnosti z ostatných krajín sa budú môcť uchádzať len o menej lukratívne zmluvy. Paul Wolfowitz odôvodňuje toto nariadenie snahou o ochranu základných bezpečnostných záujmov Spojených štátov.
Americké rozhodnutie sa týka Nemecka a Francúzska, členov EÚ, rovnako ako aj Ruska.