Washington 10. decembra (TASR) - USA dnes označili za "absolútne náležité" rozhodnutie neumožniť firmám z krajín, ktoré boli proti vojne v Iraku, uchádzať sa o kontrakty týkajúce sa obnovy Iraku.
Príslušná smernica námestníka amerického ministra obrany Paula Wolfowitza, jedného z hlavných architektov vojny v Iraku, takýto postup odôvodňuje tým, že USA konajú s cieľom chrániť svoje bezpečnostné záujmy. Rozhodnutie pobúrilo oponentov irackej vojny Francúzsko, Nemecko a Rusko.
"Spojené štáty a koaličné krajiny, i ostatní, ktorí prispievajú svojimi vojakmi, ako aj samotní Iračania, sú tými, ktorí pomáhajú a prinášajú obete v úsilí o vybudovanie slobodnej a prosperujúcej krajiny pre iracké obyvateľstvo. Myslím, že je absolútne náležité, aby peniaze daňových poplatníkov USA smerovali k tým, ktorých som spomenul," vyhlásil hovorca Bieleho domu Scott McClellan.
Rozhodnutie Washingtonu kritizovala aj Kanada. Dezignovaný premiér Paul Martin označil tento krok za ťažko pochopiteľný. Poznamenal, že Kanada prisľúbila vyčleniť na pomoc Iraku 300 miliónov kanadských dolárov (7,7 miliardy Sk) a prispieva výrazne do vojenskej misie v Afganistane.
Nový predseda vlády nahradí vo funkcii Jeana Chrétiena. Ten odmietol vyslať kanadských vojakov do vojny, s ktorou nesúhlasila OSN.