mokracii. Konštatoval to dnes predseda parlamentného výboru pre ľudské práva, národnosti a postavenie žien László Nagy s tým, že tento náš postoj v budúcnosti prinesie ovocie okrem iného aj v hospodárskej oblasti. Nagy zdôraznil, že Slovensku sa už v súčasnosti dostáva uznania za principiálny postoj v otázke dodržiavania ľudských práv na Kube.
Vedúci úradu Ministerstva zahraničných vecí (MZV) SR Miroslav Mojžita pripustil, že existuje istá rigidná teória neprípustnosti zasahovania do vnútorných záležitostí krajín, kde dochádza k porušovaniu ľudských práv. V tomto smere nie je potrebné mať ostych, poznamenal, pretože téma ľudských práv sa stáva bežnou súčasťou dialógu. Mojžita vyzdvihol spoluprácu medzi MZV a mimovládnymi organizáciami (MVO) v tejto oblasti. Pozíciu Slovenska v budúcnosti vidí najmä v orientácii na Balkán a krajiny na východ od nás.
Predseda zahraničného výboru Ján Figeľ poznamenal, že Slovensko na budúci rok vstúpi do Európskej únie so skúsenosťami nielen z komunistického režimu. Aj v súčasnosti existujú režimy, ktoré likvidujú problémy likvidáciou ľudí, poznamenal. Podľa jeho slov je načase, že sa o ľudských právach a zahraničnej politike Slovenska začalo diskutovať aj na pôde parlamentu.
Panelovú diskusiu o dodržiavaní ľudských práv v totalitných krajinách pri príležitosti Medzinárodného dňa ľudských práv zorganizoval Výbor NR SR pre ľudské práva, národnosti a postavenie žien v spolupráci s Nadáciou Pontis. Tá sa angažuje v Srbsku a Čiernej Hore, Bielorusku a na Kube. Cieľom nadácie je posilňovať demokraciu prehlbovaním občianskeho povedomia a výmenou skúseností medzi krajinami.