Londýn/Paríž/Ženeva 10. decembra (TASR) - Hlavnou témou víkendového summitu Európskej únie v Bruseli bude návrh európskej ústavy. Únia je však v tomto bode názorovo rozdelená a na summite sa tieto rozpory ešte prehĺbia a vyhrotia, konštatuje dnes v Paríži vydávaný americký denník International Herald Tribune (IHT).
Z Francúzska, Nemecka a Španielska už v tejto súvislosti zazneli silná slová. Francúzsky prezident Jacques Chirac si vraj nedokáže predstaviť, ako by Poľsko a Španielsko mohli zablokovať dohodu, ktorú zvyšok Európskej únie podporuje. Španielski predstavitelia sa zase sťažujú, že niektorí členovia EÚ si súhlas s návrhom európskej ústavy vynucujú vyhrážkami.
Každý si skrátka upevňuje vlastné pozície, píše IHT a odvoláva sa na politológov, podľa ktorých už aj tak dosť mizivá pravdepodobnosť, že sa predstavitelia EÚ cez víkend na návrhu ústavy dohodnú, sa tým pádom ešte viac znižuje.
Podobný názor má švajčiarsky denník Le Temps, podľa ktorého je únia rozhádanejšia než doteraz v otázke, ako by sa malo podľa budúcej ústavy hlasovať. Varšava a Madrid sa naďalej držia zmluvy z Nice a odmietajú predstavu, že o budúcnosti by malo rozhodovať 50 percent členských štátov so 60 percentami obyvateľstva EÚ.
Niektorí pozorovatelia sú presvedčení, že o zdare či nezdare bruselského summitu nakoniec rozhodne španielsky premiér José María Aznar. Poľský premiér Leszek Miller chce svojmu španielskemu kolegovi pomôcť a robí, čo môže, aby sa čo najrýchlejšie zotavil zo zranení, ktoré utrpel v piatok pri havárii vrtuľníku, uzatvára Le Temps.
Aj britské denníky sú skeptické ohľadne výsledkov summitu EÚ. Podľa Independentu stoja európski politici na pokraji veľkého fiaska. Posledné pokusy Talianska predložiť kompromisný dokument, ktorý by uspokojil každého, totiž zlyhali.
Británia okrem toho nemieni na summite ustúpiť od svojej požiadavky na právo veta predovšetkým v otázke daní a zahraničnej politiky. Britský premiér Tony Blair je pripravený dosiahnuť tento ústupok, musí totiž "zabodovať" u britských voličov. Väčšina britských voličov si totiž myslí, že členstvo Británie v EÚ pre krajinu nie je výhodné.
Čo sa týka ústavy, európski politici sa na summite s veľkou pravdepodobnosťou nedohodnú na kompromise, a to bude znamenať smrť ústavy ešte pred jej dokončením, píšu Financial Times a pripomínajú, že úniu najviac ochromujú spory okolo dvoch zásadných vecí: moci a peňazí. Tým sa hádžu do jedného vreca dva aspekty s nepredvídateľnými a potenciálne veľmi nebezpečnými následkami.
Odložiť sporné rozhodnutia na neskôr tiež nie je riešením, konštatuje denník a cituje nemeckého diplomata, podľa ktorého ak sa členovia únie nevedia dohodnúť teraz, nebudú schopní sa dohodnúť ani v januári alebo marci, čo bude pre EÚ znamenať obrovskú krízu. A európska ústava, ktorá mala podľa jej tvorcov vydržať 50 rokov, bude roztrhaná na márne kúsky skôr, ako ju dokončia, uzatvárajú Financial Times.